
Urologia
Nowatorski zabieg wszczepienia neuromodulatora pęcherza moczowego w 2015 r. Operacja została wykonana dopiero po raz drugi w Polsce, chociaż na świecie wykonuje się ją od 20 lat. Do jej wykonania prof. Zbigniew Wolski, Kierownik Kliniki Urologii Szpitala Jurasza oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego, zaprosił prof. Jerzego Gajewskiego z kanadyjskiego Uniwersytetu Dalhousie w Halifaksie.

Liczne sukcesy chirurgów naczyniowych
Klinika Chirurgii Naczyń od 2014 r. prowadzi leczenie wewnątrznaczyniowe tętniaków aorty piersiowo-brzusznej z użyciem stentgraftów fenestrowanych i branchowanych. Takich operacji wykonuje się w klinice 23–25 rocznie, co stawia nas w gronie trzech wiodących na tym polu ośrodków w kraju. Dwunastego listopada 2015 r. wszczepiony został pierwszy w Polsce stentgraft nowej generacji InCraft o najmniejszej średnicy przekroju systemu wprowadzającego, co otworzyło możliwość całkowicie przezskórnego wszczepiania takich protez do tętniaków, jeszcze bardziej zmniejszając uraz i pozwalając obniżyć, i tak już niskie, ryzyko powikłań okołooperacyjnych. Dodatkowo, w roku 2017, dzięki współpracy z austryjacką firmą PiUR wykonano po raz pierwszy w Polsce badania ultradźwiękowe w trakcie wszczepiania stentgraftu brzusznego oceniające nie tylko możliwość nieinwazyjnego ich wszczepiania ale także ocenę nieinwazyjną przecieków po wszczepionym stentgrafcie. Badania są w toku i ich wyniki będą niebawem przedstawiane na europejskim zjeździe naczyniowym.

Sukcesy kardiologów
W Klinice Kardiologii odbywają się ponadto liczne wysokospecjalistyczne zabiegi z zakresu kardiologii, m.in. złożone zabiegi rewaskularyzacji wieńcowych z zastosowaniem wspomagania krążenia metodą Impella, zamknięcia przetok wieńcowych, zabiegi redukcji ciężkiej niedomykalności zastawki mitralnej systemem MitraClip, zabiegi przezskórnego zamknięcia uszka lewego przedsionka systemem Watchman oraz Amulet, zabiegi przezskórnego zamknięcia ubytków wewnątrzsercowych (ubytków w przegrodzie międzyprzedsionkowej - ASD, PFO oraz przetrwałego przewodu tętniczego Botalla - PDA), leczenie zaburzeń rytmu serca metodą ablacji RF lub krioablacji czy implantacja symulatorów serca, kardiowerterów-defibrylatorów (ICD) oraz kardiowerterów-defibrylatorów z funkcją resynchronizacji (CRT-D, CRT-P).