
Słoneczniki
Słonecznik często kojarzymy z okazałym słonecznikiem zwyczajnym, ale ma on znacznie więcej gatunków – również mniejszych i o drobniejszych kwiatach. Warto wiedzieć, że gatunkiem słonecznika jest popularny ostatnio topinambur (to słonecznik bulwiasty). Warunkiem powodzenia w uprawie słoneczników jest oczywiście słońce. Powinny mieć także żyzną ziemię.

Rudbekie
Rudbekie kwitną wspaniale od niemal początku lata do późnej jesieni. Mają kilka gatunków, wśród których są jednoroczne i dwuletnie (rudbekia owłosiona) oraz wieloletnie (np. rudbekia błyskotliwa, rudbekia naga, rudbekia lśniąca), przy czym jednoroczne przeważnie same się rozsiewają. Różne gatunki osiągają też różną wielkość.
Rudbekie mają kwiaty w różnych odcieniach żółtego, często z dodatkiem pomarańczu lub brązu. Większość gatunków ma też charakterystyczne czarne „oczko”, utworzone przez tzw. wewnętrzne kwiaty rurkowe. Rudbekie najlepiej rosną w żyznej, przepuszczalnej ziemi i słonecznych miejscach. Nie lubią nadmiaru wody, ale przesuszenie również im nie służy.

Chryzantemy
Chryzantema to dosłownie „złoty kwiat”, choć mamy do wyboru znacznie więcej ich kolorów niż tylko żółty. To kwiaty, które ozdobią ogród jesienią i będą kwitły do większych mrozów. Kiedyś były popularne chryzantemy bylinowe – wieloletnie, obecnie wypierają je bardziej dekoracyjne gatunki uprawiane w doniczkach. Jednak za taką wieloletnią chryzantemą warto rozejrzeć się, można też spróbować przesadzić do ogrodu chryzantemę doniczkową (dobrze przyjmują się szczególnie odmiany drobnokwiatowe).

Krokusy
Krokusy to chyba jedne z najbardziej znanych kwiatów wczesnej wiosny. Nie są trudne w uprawie, choć najlepiej rosną na żyznej, próchniczej ziemi. Ich kwiaty mają różne kolory, ale żółty należy do podstawowych barw. Kwitną w lutym/marcu i kwietniu. Są miododajne, więc tym bardziej warto je sadzić, bo to jedne z pierwszych kwiatów, które zapewniają pożywienie pszczołom.