
Garnki i patelnie
Poparzenia, m.in. wskutek ściągnięcia na siebie naczynia z rozgrzanym płynem, należą do najczęstszych domowych wypadków. Ich ofiarą padają zwykle dzieci między 2. a 4. rokiem życia, które stanowią 80 proc. odnotowanych przypadków poparzeń.
Ustawiaj patelnie i garnki uchwytami do tyłu, żeby maluchy nie mogły ich na siebie ściągnąć. Warto także stosować np. bramki ograniczające dziecku dostęp do kuchni. W razie oparzenia należy chłodzić dziecko letnią (nie lodowatą!) wodą, podać lek przeciwbólowy i jak najszybciej sięgnąć po pomoc lekarską.

Trujące rośliny
Zatrucia roślinami doniczkowymi nie są częste. Jednak jeśli już dziecko lub zwierzę domowe zje fragment rośliny takiej jak diffenbachia, fikus, azalia, monstera czy gwiazda betlejemska, skutki mogą być opłakane.
Rodzice małych dzieci powinni rozważyć usunięcie takich roślin z domu. Jeśli już musisz mieć w domu te gatunki, trzymaj je w niedostępnym miejscu, np. na wysokiej półce. W przypadku zatrucia kluczowe jest jak najszybsze uzyskanie pomocy medycznej.

Upadek z wysokości
Upadki z drabin i krzeseł to jedna z najczęstszych przyczyn domowych urazów, a twarde lądowanie może nawet zakończyć się śmiercią. W USA wskutek upadku z drabiny co roku ląduje na ostrym dyżurze 90 tys. osób, a 700 ginie.
Używaj wyłącznie stabilnych drabin składanych i zwracaj szczególną uwagę na ich bezpieczne ustawienie. Jeśli to możliwe, przy wspinaniu się na drabinę czy krzesło należy mieć asekurację ze strony innego domownika.

Tlenek węgla
Ten cichy zabójca co roku pozbawia w Polsce życia ponad sto osób, a prawie dwa tysiące ulegają podtruciu. Pozbawiony zapachu czad stanowi trzecią najczęstszą przyczynę zatruć, zaraz po lekach i alkoholu.
Żeby się przed nim uchronić, zainwestuj w czujnik czadu, odsłoń kratki wentylacyjne i regularnie kontroluj stan piecyka gazowego w łazience. Trzeba też pamiętać, żeby regularnie wymieniać baterie w czujniku.