MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na wakacje weź hamulce

Redakcja
Przypadkowy seks, nadmierne opalanie się, brudna woda, ręce, owoce. Człowiek nierozsądny, czyli taki, któremu puściły wszelkie hamulce, z urlopu wrócić może śmiertelnie chory.

Przypadkowy seks, nadmierne opalanie się, brudna woda, ręce, owoce. Człowiek nierozsądny, czyli taki, któremu puściły wszelkie hamulce, z urlopu wrócić może śmiertelnie chory.

<!** Image 2 align=none alt="Image 152205" sub="Problem chorób przenoszonych drogą płciową powiększa się przez to, że dla wielu ludzi jest to temat wstydliwy / Fot. Thinkstock">Nie chcemy nikogo straszyć, ale chyba inaczej nie da się tego problemu opisać. Swoboda ludzkich obyczajów skutkuje zagęszczeniem w poradniach dermatologicznych, w szpitalach zakaźnych, wreszcie w grupach wsparcia ludzi zakażonych HIV. Takich pacjentów jest coraz więcej.

Choroba pocałunków

Zaczynając od góry, jednego z groźniejszych wirusów można przyjąć przez usta. Jak? Całując się namiętnie z wieloma osobami. Oprócz chwil uniesień, plonem takiego szaleństwa może być mononukeloza. Nie brzmi romantycznie, prawda? Zakażenie następuje poprzez ślinę. Oto lista objawów: wysoka gorączka, która może trwać od 1 do 2 tygodni, złe samopoczucie, utrata łaknienia, obserwuje się powiększone węzły chłonne oraz anginę. Można się także spodziewać powiększenia wątroby i śledziony, obrzęku powiek. Nazywa się ten stan chorobą pocałunków...<!** reklama>

Zakażenie fundujemy sobie także pijąc napój ze wspólnej, używanej przez kilka osób szklanki. - Nawet jeśli osoba wygląda na okaz zdrowia, to i tak może być nosicielem wirusa - przestrzega dr n. med. Ewa Smukalska, Ordynator Oddziału Chorób Zakaźnych Dzieci Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy. Pani ordynator przypomina o meningokokach, które uwielbiają szerzyć się drogą kropelkową, najchętniej i najłatwiej w tłumie ludzi. - Proszę też mieć na uwadze wirusowe zapalenie wątroby, rozprzestrzeniające się najchętniej drogą pokarmową. Owszem, można się zaszczepić, ale nie na wszystkie odmiany żółtaczki.

Drogą pokarmową zapraszamy do swojego organizmu biegunki. Ryzykowne zachowanie zapowiadające tę przypadłość to jedzenie nieumytych warzyw, owoców, a na tropikalnych wczasach picie nieprzegotowanej wody. Najlepiej w egzotycznych krajach pić wodę kapslowaną w butelkach przez producenta. - Uwaga na zranienia, szczególnie te większe. W razie odniesienia poważniejszych ran, należy jak najszybciej zaszczepić się przeciwko tężcowi - to kolejna rada dr Smukalskiej.

Na plażach, w szatniach czyhają drożdżaki wywołujące łupież pstry. Najczęstsza lokalizacja plam to klatka piersiowa, tułów, szyja i owłosiona skóra głowy. - Poza złapaniem łupieżu, na plaży można ulec poparzeniu słonecznemu - mówi Elżbieta Wysocka, dermatolog z Centrum Medycznego Wysoccy w Bydgoszczy. - Efektem poparzeń jest pojawienie się na skórze przebarwień, znamion, które, jak wiemy, mogą przeobrazić się w najzłośliwszego raka, skóry zwanego czerniakiem. Plażowanie kończy się również alergiami. Skóra obficie spryskana perfumami, dezodorantami, nasmarowana perfumowanymi balsamami, kremami plus silne słońce, jest podatna na uczulenia, alergie, zdarza się, że puchnie...

Na skórę czyhają także kleszcze i rozmaite owady. Lekarze pomagają wielu pacjentom, którzy po nieprzyjemnym kontakcie z żądłami os, pszczół, przychodzą z alergicznymi odczynami. Przed kleszczowym zapaleniem mózgu można się w pewnym stopniu ustrzec, szczepiąc się. Owadów alergicy powinni po prostu unikać. Czasem do lekarza może być za daleko...

Miłe złego początki

Zostawmy Bogu ducha winne owady, bo znacznie większe niebezpieczeństwo grozi człowiekowi ze strony... człowieka. Latem szczególnie nasila się zapadalność na choroby przenoszone drogą płciową. Wcale nie jest mniej tego typu zakażeń. Owszem, można było zauważyć chwilowy spadek zachorowań w 2007 roku. Wtedy w Toruniu trudno było znaleźć pacjenta zarażonego kiłą, rzeżączką czy rzęsistkowcem, trudno przynajmniej w gabinetach ginekologicznych, ale tych chorych leczą przecież także dermatolodzy. Pełnych statystyk nie da się jednak odtworzyć. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Toruniu nie prowadzi wenerycznych wyliczeń. Rejestry takie dostępne są w Wojewódzkiej Poradni Dermatologicznej w Bydgoszczy. Tyle że oficjalne liczby i tak nie oddają skali problemu, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że chorzy leczą się przeważnie w prywatnych gabinetach. - Spotykałam się z biznesmenem z Poznania - mówi pani Daria, studentka. - Po miesiącu poszliśmy ze sobą do łóżka. Bez prezerwatywy. Moje początkowe opory zniknęły, bo partner pokazał zaświadczenie, że nie jest nosicielem wirusa HIV. Potem się zastanowiłam, po co on w ogóle robił takie badania? Gdy od ginekologa dowiedziałam się, że mam ostry stan zapalny, wiedziałam, że zachowałam się jak idiotka... Leczyłam się długo w gabinecie prywatnym. Do publicznej poradni z takim czymś bym nie poszła. Znam tam wszystkie pielęgniarki, a mama pracowała kiedyś w recepcji...

Chlamydie atakują

Wenerolodzy mówią dziś o „modzie” na chlamydie. - To coś pośredniego między wirusem a bakterią - wyjaśnia Elżbieta Wysocka i zaraz podaje podstawowe objawy. - Pieczenie w cewce moczowej, surowiczy wyciek. U niektórych choroba może jednak przebiegać bezobjawowo. Z powodu nieświadomości, wirus przenoszony jest dalej...

Nieleczone zakażenie u kobiet może prowadzić do, m.in. zapalenie narządów miednicy mniejszej. Kolejna pamiątka po chlamydiach to niepłodność. Stan zapalny w miednicy mniejszej może powodować uszkodzenie jajowodów oraz przeszkadzać w zapłodnieniu. W USA około 100 tys. kobiet każdego roku zostaje bezpłodnych w wyniku stanu zapalnego w miednicy mniejszej.

Największe śmiertelne żniwo zbiera w tej chwili HIV. Do regionalnych poradni zgłaszają się chorzy w różnym wieku, o różnym statusie społecznym. - Prezerwatywa w umiarkowany sposób chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową - twierdzi dr Smukalska. Doktor Wysocka mówi, że tak naprawdę jedynie wstrzemięźliwość seksualna gwarantuje zdrowie.

Zaleca się, by profilaktycznie, podczas stosunku używać dwóch prezerwatyw naraz. Tę uwagę kieruje się zwłaszcza do osób z grupy podwyższonego ryzyka...

Objawy

Rzeżączka - u mężczyzn: ropny wyciek z cewki moczowej, pieczenie i ból przy oddawaniu moczu, u kobiet: upławy, zaburzenie cyklu miesiączkowego. Później zakażenie rozszerza się na cały układ moczowo-płciowy (lub odbyt, gardło). Nieleczona prowadzi do stanów zapalnych, powstawania ropni, zapalenia jajowodów i w konsekwencji do bezpłodności, a także zmiany odległych narządów, np.: stawów, serca.


Kiła (syfilis) - kiła pierwotna - bezbolesne owrzodzenie w okolicach narządów płciowych, na języku, wargach; kiła wtórna - zakaźna wysypka skórna w postaci plamek i grudek występująca głównie na dłoniach i stopach; gorączka, bóle głowy i gardła, zapalenie opon mózgowych, utrata włosów, powiększenie węzłów chłonnych, utrata wagi... 


Opryszczka narządów płciowych - gorączka, ból głowy i mięśni, ogólne rozbicie, objawy przypominające grypę. W okolicach genitaliów pojawiają się małe pęcherzyki
o średnicy 1 -2 mm, wypełnione przezroczystym płynem. U kobiet na sromie, łechtaczce, w pochwie na szyjce macicy i w cewce moczowej. U mężczyzn na  napletku, żołędzi i trzonie prącia.

__

Na ten sam temat

Spędzanie wakacji z małymi dziećmi na plaży zwiększa o 5 proc. ryzyko pojawienia się znamion na skórze naszych pociech - ostrzegają naukowcy z USA na łamach pisma „Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention”. Wiadomo, że liczne znamiona na skórze są głównym czynnikiem ryzyka rozwoju czerniaka złośliwego - najbardziej niebezpiecznego raka skóry.

Warto się odczulić?

Większość ludzi nie jest uczulona na jad os, pszczół czy szerszeni. Niestety, dla kilku, a nawet kilkunastu procent użądlenie przez osę lub szerszenia może zakończyć się poważnymi komplikacjami zdrowotnymi, a nawet śmiercią, w wyniku wstrząsu anafilaktycznego, który objawia się zaburzeniami oddechowymi i krążeniowymi. Wiele z tych osób nawet nie wie, że są uczulone. Objawy alergii zazwyczaj nigdy nie pojawiają się po pierwszym użądleniu. Czy można jakoś ustrzec się niebezpieczeństwa, jeśli wiemy, że jesteśmy uczuleni? Można zdecydować się na immunoterapię odczulającą. Alergolodzy twierdzą, że powinni poddać się jej wszyscy ci, u których w przeszłości wystąpiły już gwałtowne reakcje po użądleniu owadów.(kurierlubelski.pl)

Niezależnie od płci

Choroba lokomocyjna - schorzenie wywołane podczas poruszania się dowolnymi środkami transportu. Przyczyną jest brak zgodności bodźców, sygnałów wzrokowych i błędnika, odbieranych przez mózg. Podczas jazdy wzrok odbiera zmianę otoczenia, co mózg interpretuje jako ruch, jednak błędnik, jako narząd równowagi, nie odnotowuje zmian położenia ciała. Odmianą choroby lokomocyjnej jest choroba morska. Objawy: zawroty i bóle głowy, nudności, suchość w ustach lub ślinotok, nadmierne poty, wymioty.

 Dokąd po pomoc?

Do tych miejsc można się udać, podejrzewając u siebie chorobę weneryczną.

- Wojewódzka Przychodnia Dermatologiczna, Bydgoszcz, ul. Kurpińskiego 5
- Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny, ul. Krasińskiego 4/4a, 87 - 100 Toruń;
- Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny, ul. Floriana 12, 85-030 Bydgoszcz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!