
Słodkich snów!
Ta niezwykła mutacja może dotyczyć aż 5% populacji! Ale spokojnie, większość z nas uzna ją za pozytywną! Jako gatunek, potrzebujemy ok. 8 godzin snu, aby dobrze funkcjonować. Jeśli ktoś z was potrzebuje o wiele mniej, przyczyną jest najprawdopodobniej genetyka. Badacze z Uniwersytetu w Kalifornii przeprowadzili testy dotyczące snu i cyklu dobowego. Dwie ze zbadanych osób, które wykazywały szczególnie niskie zapotrzebowanie na sen, okazały się posiadaczkami oryginalnej wersji genu, który zań odpowiadał.

Szkocka mutacja
Jo Cameron to szkocka emerytka, którą wiele osób uważa za wyjątkową szczęściarę – nie odczuwa ona bólu. W wieku 65 lat zgłosiła się do lekarza z problemem z biodrem – okazało się, że wymaga ono wymiany. Szkotka utrzymywała jednak, że nie czuła z tego powodu bólu, ani nawet większego dyskomfortu. Wywiad medyczny wykazał, że Cameron posiada bogatą historię medyczną – w ciągu swojego życia przecięła się i poparzyła wiele razy – nigdy jednak nie odczuwała bólu, a jej rany szybko się goiły, nie pozostawiając żadnych blizn. Dotychczas odkryto dwie mutację genów, które mogą być przyczyną tych zmian. Co więcej – mutacje te sprawiają, że nie Cameron prawie nie odczuwa niepokoju lub paniki, nie jest podatna na stany depresyjne. Przypuszcza się jednak, że geny te mogą być odpowiedzialne za permanentne roztargnienie i zapominalstwo Szkotki. Nic dziwnego, że odkrycie budzi zainteresowanie zarówno genetyków, anestezjologów, jak i psychologów i psychiatrów.

Kości z żelaza
Członkowie pewnej rodziny w Connecticut w Stanach Zjednoczonych posiadają niezwykłą mutację genetyczną, którą badacze Uniwersytetu w Yale nazwali roboczo anty-osteoporozą. Ich kościec jest wyjątkowo gęsty i mocny i nie wykazuje osłabienia, które u większości osób następuje z wiekiem. Wygląda na to, że za wszystko jest odpowiedzialna pojedyncza mutacja genu.

Przybij szóstkę!
Rzuty baseballisty Antonio Alfonseci są znane miłośnikiem tego sportu. Z pewnością, ich perfekcja jest skutkiem długoletniej praktyki i ćwiczeń. Trudno jednak nie zastanowić się, czy znakomita precyzja nie jest choć po części spowodowana… dodatkowym szóstym palcem u dłoni. Alfonseca urodził się z rzadką mutacją znaną jako polidaktylia, która polega na obecności dodatkowego palca lub palców.