Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Może się zastanowisz, jak one to znoszą [KURZA KAMPANIA]

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Według sondażu IBRiS, aż 78 procent Polaków uważa, że chów klatkowy kur nie zapewnia zwierzętom odpowiednich warunków
Według sondażu IBRiS, aż 78 procent Polaków uważa, że chów klatkowy kur nie zapewnia zwierzętom odpowiednich warunków Archiwum
W Austrii już zakazano produkcji jaj z chowu klatkowego, w podobnym kierunku idą rozwiązania w Niemczech. Kury niosące jajka w klatkach żyją na powierzchni wielkości... kartki A4. Żyją krótko, bo maksimum dwa lata i jest to życie pełne cierpienia.

Dziś w Bydgoszczy (w godzinach 13-15 przy zbiegu ul. Mostowej i Jagiellońskiej) będzie można sprawdzić, jak żyją kury na fermie. Posłuży do tego film nagrany specjalną kamerą i gogle zapewniające obraz Virtual Reality (technologia wirtualnej rzeczywistości).

- Po założeniu specjalnych okularów, przenosimy się do ciemnego wnętrza fermy jajczarskiej. Dobiega nas kakofonia dźwięków, które wydają z siebie kury. W wielkiej hali widzimy rzędy klatek, w których przebywa kilkadziesiąt tysięcy ptaków. Możemy przyjrzeć się każdemu z nich i rozejrzeć dookoła. Wyraźnie dostrzegamy nadmierne stłoczenie, w jakim żyją zwierzęta. Rzędy klatek zdają się ciągnąć bez końca. W zasięgu wzroku mamy tysiące kur znoszących jajka, które trafią na półki polskich sklepów - opisują wrażenia organizatorzy.

PRZECZYTAJ:Czego oczy nie widzą...

- Ten film nakręciliśmy w polskiej kurzej fermie. Przedstawia prawdziwy obraz tego, co się w nich dzieje - mówi Edyta Orzędowska ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki. - Na spotkaniu będziemy zachęcać bydgoszczan do niekupowania jajek „trójek”, bo tak oznaczone są jaja pochodzące z chowu klatkowego. Przedstawimy propozycje zastąpienia jajek w diecie i wiele przepisów, które się bez jajek obywają - zachęca Edyta Orzędowska.

Ten film nakręciliśmy w polskiej kurzej fermie. Przedstawia prawdziwy obraz tego, co się w nich dzieje. - Edyta Orzędowska

- Szacuje się, że nawet 89 procent wszystkich jaj wyprodukowanych w Polsce pochodzi z chowu klatkowego. Dzięki sprawnemu marketingowi, nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak naprawdę wygląda ich produkcja. Jako Otwarte Klatki, w ramach kampanii „Jak One To Znoszą?”, informujemy konsumentów o problemach związanych z tym typem hodowli - mówi Jakub Stencel, koordynator akcji.

Aktywiści będą też zapraszać do podpisania deklaracji niekupowania jajek „trójek”. Można to zrobić również w Internecie, na stronie www.jakonetoznosza.pl.

- W ciągu ostatnich kilku lat zauważalna stała się tendencja do rezygnowania przez większe sieci handlowe i restauracje ze sprzedaży jaj pochodzących z chowu klatkowego. W USA są wśród nich tacy giganci jak Burger King, Kraft Foods, McDonald’s, Nestlé, Subway, Wal-Mart czy Wendy’s. W polskim społeczeństwie widoczny jest sprzeciw wobec jajek „trójek”. Według sondażu IBRiS, aż 78 procent Polaków uważa, że chów klatkowy kur nie zapewnia zwierzętom odpowiednich warunków - wyjaśnia Jakub Stencel.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!