
Ofiary przemocy słownej w pracy: 53%
Wśród negatywnych zjawisk w miejscu pracy często występowała przemoc słowna. W 14% przypadków dochodziło do niej regularnie, a 39% respondentów przyznało, że miała ona miejsce „jeden lub dwa razy”.
Problem występuje na szeroką skalę w branży budowlanej, gdzie aż 64% pracowników doświadczyło przemocy słownej.
Źródło: raport „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2019” (wyd. Koalicja Bezpieczni w Pracy)

Osoby odczuwające stres w pracy: 85%
Tylko co drugi pracodawca rozmawia ze swoimi pracownikami o zagrożeniach psychospołecznych. Tymczasem komfort psychiczny w firmie ma bardzo duże znaczenie dla pracowników. Trzy czwarte badanych (75%) wolałoby mniej zarabiać, ale mieć lepsze warunki psychospołeczne w miejscu pracy, przy czym dla osób w wieku 55+ płaca miała drugorzędne znaczenie w 87% przypadków.
Źródło: raport „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2019” (wyd. Koalicja Bezpieczni w Pracy)

Dlaczego bagatelizujemy mobbing?
Mimo to pracownicy często nie zdają sobie sprawy z tego, że są ofiarami nadużyć, a tym bardziej nie wiedzą, jak dochodzić swoich praw.
- W przypadku sytuacji, gdy jeden ze współpracowników jest obiektem żartów z powodu nadwagi ze strony innych pracowników, a˝ 20 proc. respondentów wskazało, że poradziłoby koledze, by się nie przejmować, nabrał dystansu. To pokazuje, że zjawisko mobbingu wciąż jest bagatelizowane i uważane jako wyimaginowany problem jednostki. Ponadto wiele osób kojarzy mobbing z relacją pionową na linii przełożony–pracownik. Tymczasem to zjawisko występuje również między współpracownikami – przypomina Elżbieta Rogowska, wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych PW Krystian.
Źródło: raport „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2019” (wyd. Koalicja Bezpieczni w Pracy)