MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Młodzieżowa potęga z Zawiszy

Sławomir Ciara, Sławomir kabat
Rozmowa z Janem Żukowskim, wiceprezesem Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Związków Sportowych.

Rozmowa z Janem Żukowskim, wiceprezesem Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Związków Sportowych.

<!** Image 3 align=none alt="Image 196698" sub="Rewelacyjnie w tym roku spisali się strzelcy Zawiszy. W konkurencji karabinu sportowego 3x20 strzałów bydgoszczanie zajęli trzy pierwsze miejsca. Złoty medal zdobyła Aleksandra Rycerz (trener Ireneusz Stachowski), srebro Aneta Stankiewicz (trener Tadeusz Czerwiński), a brąz podopieczna Adama Graduszewskiego, Klaudia Tomaszewska. Fot.: Nadesłane">

Młodzież naszego województwa zajęła miejsce w pierwszej „szóstce”. Czy start ten na obiektach regionu małopolskiego należy zaliczyć do udanych?<!** reklama>

Tak jak w sporcie bywa, są lata tłuste i są te chude. Do tych pierwszych zaliczam udział na olimpijskich arenach zawodników województwa kujawsko-pomorskiego. W tym roku nastąpiła reorganizacja. Po raz pierwszy współzawodnictwo dzieci i młodzieży podzielono na tak zwane bloki. W pierwszym - rywalizacja odbywała się w sportach zimowych, drugi blok stanowił Olimpiadę Sportów Intelektualnych, trzeci przebiegał w formule dawnych sportów letnich i halowych. W tych ostatnich o medale ubiegali się zawodnicy, którzy reprezentują olimpijskie dyscypliny. Nasze województwo zajęło ostatecznie wysokie 6. miejsce z dorobkiem 1881,68 punktu. Wyprzedziły nas takie, które od lat były przed nami: Mazowieckie, Wielkopolskie czy Śląskie. My o 5. lokatę rywalizowaliśmy z województwem pomorskim i w końcowym rozrachunku byliśmy gorsi zaledwie o 30 punktów. W klasyfikacji medalowej uplasowaliśmy się również na 6. miejscu, zdobywając 96 krążków, w tym 35 złotych, 29 srebrnych i 32 brązowe.

Największy udział w wysokiej pozycji województwa miał bydgoski Zawisza. Zdobył pierwsze miejsce. To świetna wiadomość dla kibiców?

Młodzi sportowcy spod znaku rycerza Zawiszy co roku klubowo są na czołowych miejscach. W tym w bardzo ładnym stylu wygrali ze Śląskiem Wrocław i AZS AWF Katowice. A do finałowej rywalizacji w ramach ogólnopolskiej olimpiady młodzieży przystąpiło aż 1387 klubów. To świadczy, że pozycja Zawiszy jest niepodważalna i jest najlepszym przykładem, iż szkolenie w tym klubie odbywa się prawidłowo.

Jakie sportowe dyscypliny wypadły dobrze, a jakim się nie powiodło?

Jesteśmy potęgą we wioślarstwie, zaliczamy się do grona najlepszych w lekkiej atletyce i kajakarstwie. Na słowa uznania zasłużyli strzelcy, pływacy, gimnastycy. Choć w kajakarstwie i lekkiej atletyce mogło być nieco lepiej. No cóż, ale bądźmy zadowoleni z tego, co jest. Na swoim poziomie zaprezentowali się pięściarze, judocy i taekwondo ITF. Zawiedli natomiast zapaśnicy, a także tenisiści stołowi. Zwłaszcza ci pierwsi. Kryzys w szkoleniu przechodzi Gwiazda, GLKS Osielsko i pomimo wywalczenia brązowego medalu przez Kamilę Pyżewską – Wisła Świecie.

Nie wspomniał Pan o sportach zespołowych?

Należałoby podkreślić znakomity występ siatkarek i siatkarzy bydgoskich klubów: Pałacu oraz Chemika, którzy powrócili ze złotymi medalami. Nadspodziewanie dobrze wypadli piłkarze ręczni, którzy wywalczyli (dziewczęta) złote, chłopcy - srebrne medale. Jak zwykle do wspaniałych tradycji nawiązali hokeiści na trawie. Złoto przypadło laskarzom LKS Gąsawa, brąz dziewczętom i chłopcom LKS Rogowo. Tym razem nie było nas na koszykarskim parkiecie i piłkarskim boisku.

W podnoszeniu ciężarów w dorosłym sporcie mamy aktualnego mistrza olimpijskiego Adriana Zielińskiego. Jego brat Tomasz też nie spoczywa na laurach. Obaj są wychowankami Tarpana Mrocza. W przeszłości na igrzyskach olimpijskich barw Gromu Więcbork broniła Beata Prei. Czy w związku z sukcesami atletów w szkoleniu narybku w tych klubach mamy kryzys?

Uważam, że regres w pracy z młodzieżą w Tarpanie jest przejściowy, natomiast od kilku już lat nie notujemy zwycięstw Gromu Więcbork. Dopowiem tylko, iż atleci powrócili z OOM z trzema medalami: złotym, srebrnym i brązowym. A te były dziełem Zawiszy.

W przyszłym roku na arenach XIX OOM - „Ziemia Łódzka” będzie podobnie?

Nie powinno być gorzej. Choć trzeba liczyć się z tym, iż finansowych środków może być nieco mniej.

Fakty

  • XVIII OOM Małopolska 2012
  • Klasyfikacja klubowa: 1. CWZS Zawisza - 285,5 pkt, 2. Śląsk Wrocław - 261,25 pkt, 3. AZS AWF Katowice - 229 pkt. Najlepsze miejsca innych bydgoskich klubów: 20. Chemik - 111,68 pkt, 34. BKS 87,17, 50. Pałac 78,98, 60. LOTTO Bydgostia WSG 67,96, 75. MUKS Piętnastka 56. Łącznie sklasyfikowano 1387 klubów z Polski.
  • Klasyfikacja województw: 1. Mazowieckie 3.036,14 pkt, 2. Wielkopolskie 2.911,7, 3. Śląskie 2.647,51, 4. Dolnośląskie 2119,05, 5. Pomorskie 1917,71, 6. Kujawsko-Pomorskie 1881,68.

Zdaniem eksperta

Od wielu lat Zawisza jest wiodącym klubem w kraju w szkoleniu dzieci i młodzieży. Świadczą o tym miejsca na podium we współzawodnictwie prowadzonym przez Ministerstwo Sportu. Bardzo dużo punktów w tym roku zdobyli strzelcy, lekkoatleci, gimnastycy, kajakarze i atleci. Nie wszystkie jednak sekcje prowadzą szkolenie z sukcesami. Źle się dzieje w boksie, dyscyplina ta przeżywa kryzys również w całym kraju, ale i w wioślarstwie. Być może impulsem do działania będzie oddana za kilka tygodni nowa przystań przy ul. Tamka. Największym mankamentem w dyscyplinach, które mają mało sukcesów, jest brak działaczy.

Dariusz Bednarek, wiceprezes CWZS Zawisza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!