Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto finansuje remont zabytków. Wnioski właścicieli budynków do połowy lutego

Redakcja
Dzięki wsparciu ratusza udało się wyremontować wiele kamienic, między innym przy placu Weyssenhoffa
Dzięki wsparciu ratusza udało się wyremontować wiele kamienic, między innym przy placu Weyssenhoffa Filip Kowalkowski
1,5 mln złotych przeznaczy w tym roku ratusz na renowację zabytkowych budynków. Za te pieniądze uda się wspomóc ok. 20 inwestycji. Nabór trwa.

[break]
Właściciele obiektów, które są wpisane do rejestru zabytków, mają jeszcze równy tydzień, aby złożyć wniosek do miejskiego konserwatora zabytków o przyznanie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane. W tym roku pula na remonty jest na takim samym poziomie jak w ubiegłym roku i wynosi prawie 1,5 miliona złotych.

- Dofinansowujemy remonty od 2005 roku. Wtedy dysponowaliśmy kwotą ok. 300 tys. zł, ale z roku na rok staraliśmy się, aby pieniędzy było więcej - wyjaśnia Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków. - Na wnioski czekamy do 15 lutego. W poprzednich latach czasu na złożenie papierów było więcej, ale dzięki temu szybciej rozstrzygniemy konkurs i właściciele będą mogli wcześniej przystąpić do prac. Przyznane pieniądze trzeba będzie wykorzystać do końca roku - dodaje konserwator. Szacuje, że pieniądze zostaną rozdzielone na co najmniej dwadzieścia inwestycji. Wnioskodawcy mogą liczyć na wsparcie w wysokości do 50 proc. kosztów. - W uzasadnionych przypadkach większe - mówi Marcysiak. - Gdy budynkowi grozi katastrofa budowlana, albo potrzebne są bardzo kosztowne prace konserwatorskie, pokrywamy nawet do 100 proc. wydatków - wyjaśnia.

Miasto pięknieje

Dzięki wsparciu ratusza w ostatnich latach wypiękniało wiele kamienic, przede wszystkim w Śródmieściu i sąsiedztwie Starego Rynku. W ubiegłym roku udało się do końca wyremontować elewację gmachu przy placu Wolności 1. Kamienica zaprojektowana przez Józefa Święcickiego jest ikoną monumentalnej bydgoskiej zabudowy przełomu stuleci. Odnowione zostały jej detale, a elewacja zyskała nowy, czerwonawy kolor z jasnymi akcentami. Odświeżona została także kamienica przy ul. Mostowej 3, położona naprzeciwko kompleksu Adama Sowy. Za miejskie pieniądze udało się także przeprowadzić remonty w budynkach przy ul. Libelta 8, Weyssenhoffa 9, Kordeckiego 14 i 18. Fundusze są przeznaczona nie tylko na nowe elewacje kamienic. - Czasem to mniej efektowne, ale konieczne inwestycje, np. renowacja ołtarza św. Józefa w katedrze, naprawa konstrukcji i fundamentów kamienicy przy ul. Pod Blankami 17, albo remont dachu w budynku Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego - wyjaśnia Sławomir Marcysiak.

Program dotowania remontów ma jeszcze jeden walor - zachęca właścicieli wiekowych budynków do wpisywania ich do rejestru zabytków. Kiedyś robili to niechętnie, z uwagi na obostrzenia wynikające z przepisów. Teraz oddanie budynku pod ochronę wiąże się nie tylko z obowiązkami, ale też prawem do dodatkowych pieniędzy. - Prace konserwacyjne nie są tanie. Wymagają dużych nakładów. Nie ma co kryć, gdyby nie wsparcie ze strony miasta, wielu budynków nie udałoby się uratować - mówi Marcysiak.

Wciąż wiele potrzeb

Potrzeb w mieście wciąż jest wiele. - Bardzo byśmy chcieli, aby prace remontowe kontynuowali właściciele budynków z kamienicy przy ul. Pod Blankami 17, tam jedno skrzydło jest zagrożone katastrofą budowlaną, ale uda się je jeszcze uratować. Trzeba także dokończyć remont w auli liceum plastycznego - mówi o planach na ten rok konserwator.

Wnioski adresowane do miejskiego konserwatora zabytków w Bydgoszczy wraz z załącznikami należy składać w kancelarii ratusza przy ul. Jezuickiej 1. Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerami telefonu - 52 58 59 299 i 52 58 59 298 lub na stronie: www.um.bydgoszcz.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!