Memoriał Wagnera 2022. Polska pokonała Serbię i w turnieju w Krakowie triumfowała z kompletem zwycięstw

Artur Bogacki
Polska - Serbia
Polska - Serbia Joanna Urbaniec
Reprezentacja Polski w efektownym stylu wygrała XIX Memoriał Wagnera. W turnieju w Krakowie nasi siatkarze odnieśli komplet zwycięstw, nie tracąc przy tym seta. Na zakończenie, w sobotę (20.08.2022), pokonali Serbię, choć nie grali w najmocniejszym składzie.

Polska - Serbia 3:0 (25:22, 25:23, 25:21)
Polska: Janusz, Kurek, Kłos, Bieniek, Semeniuk, Kwolek, Zatorski (libero) oraz Łomacz, Kaczmarek, Fornal, Poręba.
Serbia: Jovović, Atanasijević, Podrascanin, Lisinac, Kovacević, Ivović, Peković (libero) oraz Petković, Masulović.

Kibice na meczu Polska - Serbia w Tauron Arenie Kraków (20.08)

Memoriał Wagnera 2022. Komplet kibiców w Tauron Arenie Krakó...

W trzecim meczu Memoriału Wagnera w Tauron Arenie Kraków trener Nikola Grbić posłał do boju inny skład niż we wcześniejszych spotkaniach. Od początku grał przyjmujący Bartosz Kwolek, który w Krakowie dotychczas mało czasu spędził na parkiecie; w kwadracie dla rezerwowych znalazł się środkowy Jakub Kochanowski.

Pierwszy set początkowo był wyrównany, nawet z lekką przewagą Serbów, którzy odskoczyli na 2 „oczka” (7:9). Polacy wkrótce doprowadzili do remisu (13:13), a po asie serwisowym Marcina Janusza po raz pierwszy w tej partii objęli prowadzenie (15:14). Potem po czterech zdobytych z rzędu punktach, w czym pomogła świetna rozgrywka Mateusza Bieńka (m.in. 2 asy), nasza drużyna odskoczyła na 23:19. Rywale obronili dwa setbole, ale ostatecznie przegrali, do 22.

W drugiej partii Biało-Czerwoni znów musieli gonić rywali (4:7), i znów im się to udało (od 9:12 do 12:12), zresztą nie po raz ostatni w tym secie (od 18:20 do 20:20).

Końcówka była gorąca. Z wyniku 20:21 Polacy doprowadzili do 23:22, mieli piłkę po swojej stronie, ale ostatecznie po długiej wymianie Bieniek nie przebił się przez blok. Po chwili jednak wywalczyliśmy setbola. A po mocnej zagrywce Serbowie oddali piłkę za darmo, co wykorzystał Kamil Semeniuk, obijając blok.

W trzecim secie Polacy prowadzili 7:6, lecz później to przyjezdni byli w lepszej sytuacji: 10:13, 15:18. W końcówce kluczową rolę odegrał nasz skuteczny blok - od stanu 21:22 trzykrotnie zatrzymaliśmy w ten sposób rywali (dwukrotnie Marko Ivovicia i raz Urosa Kovacevicia). Polacy wykorzystali już pierwszą piłkę meczową, w czym pomógł błąd Serbów na siatce (przełożenie rąk na naszą stronę).

W pierwszym sobotnim meczu w Tauron Arenie Iran wygrał z Argentyną 3:2. To jednak ekipa z Ameryki Płd. zajęła 2. miejsce, przed Iranem i Serbią.