
Matura 2023: biologia. Arkusz i odpowiedzi
Zadanie 4.1
1. P
2. F
3. F
Zadanie 4.2
W pierwszym etapie doświadczenia wszystkie rośliny były uprawiane w takich samych warunkach środowiskowych, aby zawartość chlorofilu w ich liściach osiągnęła w przybliżeniu takie same wartości. Dzięki temu w drugim etapie doświadczenia możliwe było precyzyjne zaobserwowanie faktycznego wpływu różnej intensywności oświetlenia na zawartość chlorofilu w liściach badanych roślin.
Zadanie 4.3
W pierwszym dniu trwania drugiego etapu doświadczenia określono wyjściową zawartość chlorofilu w liściach, aby móc porównać, w jaki sposób zawartość ta będzie się zmieniać w kolejnych tygodniach trwania doświadczenia. Pomiar ten stanowił więc punkt odniesienia dla uzyskiwanych w późniejszym czasie wyników pomiarów.

Matura 2023: biologia. Arkusz i odpowiedzi
Zadanie 5.1
A. Karboksylacja
B. Redukcja
C. Regeneracja

Matura 2023: biologia. Arkusz i odpowiedzi
Zadanie 5.2
C 1
Zadanie 5.3
1 - F
2 - F
3 - F
Zadanie 5.4
1. Dwuetapowy mechanizm wiązania dwutlenku węgla umożliwia wytworzenie wysokiego stężenia CO2 w komórkach pochwy okołowiązkowej gdzie zachodzi cykl Calvina. Zapobiega to przyłączaniu tlenu do RuBP przez enzym RuBisCO, (katalizujący pierwszy etap cyklu Calvina - asymilację CO2 -), a więc ogranicza fotooddychanie.
2. Fotosystem drugi związany jest z procesem fotolizy wody, w wyniku którego uwalniany jest tlen. Brak tego fotosystemu znacznie zmniejsza stężenie w komórce tlenu, który mógłby potencjalnie być przyłączany do RuBP, tym samym ograniczając proces fotooddychania.

Matura 2023: biologia. Arkusz i odpowiedzi
Zadanie 6.1
Auksyny produkowane przez młode liście hamują powstawanie strefy odcinającej w liściach jabłoni.