
Pozostałe materiały i przybory pomocnicze według przedmiotów egzaminacyjnych:
Zaleca się, by każdy uczeń korzystał z własnych przyborów piśmiennych, linijki, cyrkla, kalkulatora.
Jeżeli szkoła zdecyduje o zapewnieniu np. przyborów piśmiennych albo kalkulatorów rezerwowych dla zdających, konieczna jest ich dezynfekcja. W przypadku materiałów jednorazowych, których zdający nie zwracają, dezynfekcja nie jest konieczna.
Uczniowie nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających.

Na egzaminie z języka polskiego słownik ortograficzny, słownik poprawnej polszczyzny - nie mniej niż 1 na 25 osób - obowiązkowo zapewnia szkoła.

Na egzaminie z matematyki należy mieć obowiązkowo linijkę, cyrkiel oraz kalkulator prosty, który umożliwia wykonywanie tylko dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia, ewentualnie obliczanie procentów lub pierwiastków kwadratowych z liczb. Wszystkie wymienione przybory zapewnia zdający, a jeśli zapomni ich, to wtedy szkoła.
Uczeń musi mieć też dostęp do wybranych wzorów matematycznych, które zapewnia szkoła.

Na egzamin maturzysta powinien zabrać ze sobą dokument tożsamości.
Psycholog Magdalena Żyła radzi, by ostatni dzień przed maturą poświęcić wyłącznie na relaks i odpoczynek.
- Poziom stresu jest już tak duży, że nauka nic już nie da - mówi. - Warto wybrać się na spacer, zadbać o aktywność fizyczną, przygotować sobie strój na egzamin, sprawdzić, czy mamy przygotowane dokumenty, czy długopisy działają. Jeśli ktoś dojeżdża do szkoły komunikacją, to sprawdzić też rozkład jazdy, by się nie spóźnić. W dniu matury przed wyjściem koniecznie trzeba też zjeść lekkie śniadanie. Nie należy iść na egzamin z pustym żołądkiem.