MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mają być zachęty, a nie kary. 30 tysięcy złotych dopłaty na zakup „elektryka”

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Wreszcie coś w Polsce drgnęło – rząd chce dopłacać do zakupu aut elektrycznych
Wreszcie coś w Polsce drgnęło – rząd chce dopłacać do zakupu aut elektrycznych Pixabay
W Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności założono zmiany w 6 z 7 komponentów, w tym rezygnację z podatku od aut spalinowych na rzecz dopłat do zakupu samochodów elektrycznych.

Fundusz Elektromobilności z budżetem ok.1,1 mld euro (ok. 4,9 mld zł) będzie realizowany w ramach części pożyczkowej KPO. Na dopłaty do zakupu „elektryków” przeznaczy się 373,75 mln euro (ok. 1,6 mld zł).

„Założeniem rewizji KPO jest jej ograniczenie do zmian niezbędnych do skutecznej realizacji reform i inwestycji szczególnie istotnych dla dalszego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski” – informuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, które jest autorem projektu. Ten został przyjęty przez Radę Ministrów. Chodzi też o zminimalizowanie ryzyka otrzymania z Komisji Europejskiej niepełnych refundacji za wnioski o płatność z KPO.

To też może Cię zainteresować

- Przyjęliśmy logikę zachęty, a nie kary. Zamiast podatku będą dopłaty w wysokości 30 tysięcy złotych dla tych, którzy zechcą kupić auta elektryczne. W przypadku złomowania auta i mniej zamożnych osób będzie to wyższe wsparcie. Program ruszy jeszcze w tym roku – zapowiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

- Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni wysokością budżetu, który zdecydowanie przewyższa dotychczasowe wsparcie do zakupu pojazdów elektrycznych realizowane w ramach programu „Mój Elektryk”. Widząc pozytywny wpływ subsydiów na dynamikę rozwoju sektora pojazdów elektrycznych, możemy prognozować, iż dofinansowanie używanych elektryków jeszcze bardziej przyczyni się do popularyzacji elektromobilnego sektora – podkreślił Aleksander Rajch, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Nowej Mobilności. 
 

Dalsze etapy

Komisja Europejska ma teraz dwa miesiące na formalną ocenę wniosku. 16 lipca planowane jest  przyjęcie zmienionej decyzji wykonawczej przez Radę do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN), a na przełomie lipca i sierpnia powinny zostać aneksowane umowy finansowa i pożyczkowa z KE oraz zatwierdzone tzw. ustalenia operacyjne. Jest to konieczne do złożenia kolejnych wniosków o płatność.

Na początku września planowane jest wysłanie drugiego i trzeciego wniosku o płatność, a ich refundacja spodziewana jest pod koniec 2024 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Piknik motocyklowy w Zduńskiej Woli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska