Dlaczego zimno mi w brzuch, gdy zanurzam się w wodzie? Czy pies wie, że jest psem? Dlaczego włosy i paznokcie rosną po śmierci?
<!** Image 2 align=right alt="Image 137267" >Chcesz wiedzieć? Nic prostszego!
Od blisko piętnastu lat czytelnicy i korespondenci magazynu „New Scientist” dzielą się swoją wiedzą naukową w robiącej furorę rubryce „Ostatnie słowo”.
Skonstruowana jest ona tak, że można nadsyłać nawet najdziwniejsze (z pozoru) pytania, na które odpowiedzi udzielają, popierając naukowymi argumentami, inni czytelnicy. Czasami ktoś się sprzeciwia, czasami ma inny punkt widzenia, lub inne argumenty... Często do dyskusji włączają się naukowe autorytety, ale nie jest to regułą. I to działa, to chwyta, to sprawiło, że pierwsza książka oparta na zestawieniu zagadnień-hitów, opatrzona intrygującym tytułem „Dlaczego pingwinom nie zamarzają stopy?” okazała się światowym bestsellerem (także w Polsce miała rzesze zwolenników).
Już jej tytuł, a także tytuł rekomendowanej właśnie kontynuacji - „Czy niedźwiedzie polarne czują się samotne?” - oddaje nieco zwariowany charakter publikacji. Bo czyż tak naprawdę choć raz nie zastanawialiśmy się, w jaki sposób udaje się utrzymać paski na kolorowej paście do zębów, czy „strzelanie” palcami jest dla nich szkodliwe albo dlaczego niektóre kwiaty zamykają się na noc? Publikacja „New Scientist” pełna jest odpowiedzi na przedziwne wątpliwości. Dzięki temu dla mnie mogłaby być idealnym przewodnikiem dla rodziców, zamęczanych przez ciekawskie dzieci pytaniami z gatunku „a dlaczego to?”, „a po co?”. Przyznajmy bowiem, że bylibyśmy bezradni wobec próśb wyjaśnienia czy ryby są spragnione albo czy owady tyją...
<!** reklama>Ale książka, reklamowana przez wydawcę jako „musująca mieszanka nauki i humoru” daje nie tylko taką wyrękę. Dla dorosłego czytelnika jest po prostu zabawnym kompendium wiedzy, choć czasem trochę nie z naszego świata (bo pewnie dla polskiego odbiorcy problem Kamerunki określającej wiek ludzi na podstawie słojów drzewa będzie trochę egzotyczny). 101 pytań skupionych jest w organizujących treść rozdziałach, np. „Jedzenie i picie”, „Nasze ciało”, „Dziwaczna pogoda”. I na koniec najlepsza wiadomość: wkrótce na polskim rynku „Czy jest coś, co jada osy?” oraz „Skamieniałość z chomika. Zrób to sam! Mnóstwo zdumiewających doświadczeń dla domowych odkrywców amatorów”. A zatem, czekamy na mądre, choć nie przemądrzałe książki dla każdego.
Czy niedźwiedzie polarne czują się samotne? I 101 innych intrygujących pytań, Insignis Media, Kraków, 2009