Liga Światowa: Polska - Kanada 3:1 [ZDJĘCIA]

Pawel Hochstim
Reprezentacja Polski siatkarzy pokonała Kanadę 3:1 w ostatnim meczu turnieju Ligi Światowej w Warnie. W przyszłym tygodniu biało-czerwoni powalczą o awans do Final Six w Katowicach i Łodzi.

– To będzie dla mnie dziwny mecz, tak jak dziwne były spotkania z Francją, gdy prowadziłem Polaków – mówił przed spotkaniem Stephane Antiga, obecny selekcjoner Kanadyjczyków, który jeszcze niedawno pracował z biało-czerwonymi. I to pracował z sukcesami, bo przecież w 2014 roku zdobył z zawodnikami tytuł mistrza świata, ale po tym, jak zespół odpadł w ćwierćfinale igrzysk w Rio de Janeiro, został zwolniony. Tradycji jednak stało się zadość – tak jak zawsze Kanadyjczycy nie byli w stanie pokonać Polaków.

Biało-czerwoni rozpoczęli bardzo skoncentrowani i w pierwszym secie błyskawicznie zbudowali sobie wysoką przewagę. Dobrze grał Artur Szalpuk, który w sobotę wszedł z ławki, a w niedzielę już wyszedł w podstawowym składzie. Polacy na drugiej przerwie technicznej wygrywali 16:8, ale później utknęli w jednym ustawieniu i Kanadyjczycy zmniejszyli tę przewagę do dwóch punktów. W trakcie odrabiania strat przez biało-czerwonych na boisku pojawił się Michał Kubiak, który w piątek doznał urazu stawu skokowego, ale błyskawicznie wyzdrowiał. I po kilku piłkach mógł cieszyć się z prowadzenia 1:0 w setach.

Niestabilna – to chyba najtrafniejsza ocena formy polskiej drużyny w tegorocznej Lidze Światowej. Polacy są w stanie zagrać bardzo dobrze i bardzo źle, a w trakcie jednego meczu kilkakrotnie to nawet przeplatać. I po naprawdę dobrej pierwszej partii w drugiej Ferdinando De Giorgi już po ośmiu piłkach po raz pierwszy poprosił swój zespół do ławki, bo Kanadyjczycy wygrywali 6:2. Wprawdzie polski zespół dość szybko odrobił straty – ba, wyszedł nawet na jednopunktowe prowadzenie – ale w końcówce znów musiał gonić. Podopieczni Antigi znaleźli sposób na polskiego atakującego Dawida Konarskiego, którego trzykrotnie zablokowali na siatce i wygrywali 22:18. Polacy się nie poddali, bardzo dobrze w końcówce zagrali Kubiak i Aleksander Śliwka i przy trzeciej piłce setowej mogli cieszyć się z prowadzenia 2:0.

To, że Polacy rozpoczęli kolejną partię od prowadzenia 6:3 nic nie znaczy, bo po czterech następnych piłkach na prowadzeniu byli już ich rywale. Antiga w tej partii zmienił atakującego i było to świetne posunięcie, bo biało-czerwoni nie radzili sobie z synem legendarnego kanadyjskiego trenera. Głównie dzięki Hoagowi rywale uciekli w końcówce i tym razem nie dali się dogonić.

Nie ma wątpliwości, że Polakom – by mieć większe szanse awansu do turnieju finałowego – potrzebne było zwycięstwo i to za trzy punkty, ale Kanadyjczycy nie zamierzali ustępować. Do połowy czwartego seta prowadzenie przechodziło z rąk do rąk, aż wreszcie pierwsi nerwy opanowali gracze De Giorgiego. A rozluźnieni zaczęli grać znacznie lepiej i przy zagrywkach Bartosza Kurka zbudowali sobie kilkupunktową przewagę.

W poniedziałek biało-czerwoni przylecą do Katowic, gdzie w czwartek podejmą w meczu Ligi Światowej Rosję. Później jeszcze w sobotę i niedzielę Polacy zagrają w Łodzi z Iranem i Stanami Zjednoczonymi. Jeśli znajdą się w czołowej piątce fazy eliminacyjnej – lub szóstce, jeśli będzie w niej, co jest bardzo prawdopodobne, również Brazylia – to na początku lipca polecą do Kurytyby, by zagrać w turnieju finałowym Ligi Światowej.

Polska – Kanada 3:1 (25:21, 27:25, 20:25, 25:19)
Polska
: Drzyzga, Szalpuk, Lemański, Konarski, Kurek, Bieniek, Zatorski (libero) oraz Muzaj, Łomacz, Kubiak, Śliwka, Kaczmarek. Trener: Ferdinando De Giorgi.
Kanada: Sanders, Barnes, Vigrass, Vernon-Evans, Maar, Vandoorn, Bann (libero) oraz Van Berkel, Derocco, Hoag, Walsh. Trener: Stephane Antiga.

Materiał oryginalny: Liga Światowa: Polska - Kanada 3:1 [ZDJĘCIA] - Dziennik Łódzki