Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie. Klimat nam się ociepla i dymu z kominów jest jakby mniej

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Na razie jest dość ciepło, ale gdy się ochłodzi takie obrazki jak na zdjęciu będą powszechne
Na razie jest dość ciepło, ale gdy się ochłodzi takie obrazki jak na zdjęciu będą powszechne Marek Weckwerth
Rano, gdy sypnęło śniegiem i mocnej powiało, czystość powietrza w prawie całym naszym regionie była dobra lub bardzo dobra. Ale poprzednie dni, gdy ruchy powietrza nie były duże, zachwycać nie mogła.

Zobacz wideo: Czego szukaliśmy w Internecie w 2020 roku?

O tym, że było źle można się było przekonać zwłaszcza po zapadnięciu zmroku – z domowych kominów zaczynał wydobywać się dym, który mieszał się z chłodną mgłą. W światłach lamp widać było gęstą zawiesinę…

30 i 31 grudnia, ze względu na spodziewane duże zanieczyszczenie powietrza pyłami zawieszonymi PM10, mieliśmy dyżury antysmogowe, aby w razie konieczności powiadomić wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego. Na szczęście zmiana pogody zażegnała to niebezpieczeństwo. Także noc z sylwestra na Nowy Rok okazała się wyjątkowo łaskawa dla jakości powietrza, a to za sprawą znacznie mniejszej intensywności strzelania fajerwerków. Nie pamiętam tak dobrych wyników, bowiem od lat tej nocy notowaliśmy wyjątkowo duże, skokowe stężenie zanieczyszczeń – mówi Jacek Goszczyński, naczelnik Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Bydgoszczy.

Jeszcze bardziej pocieszająca jest stała, obserwowana od około 10 lat poprawa powietrza w całym regionie. Wpływa na to polityka państwa i samorządów związana z dofinansowaniem wymiany pieców na bardziej ekonomiczne i ekologiczne, z termomodernizacją budynków, podłączaniem osiedli do centralnego ogrzewania. Na poprawę jakości powietrza wpływa także… ocieplenie klimatu.

Zobacz także: Na Ziemi klimat się ociepla. Wręcz wariuje!

Tak, bo nawet niewielkie podniesienie średnich temperatur w okresie jesienno – zimowym powoduje mniejsze zapotrzebowanie na energię. Ludzie nie muszą tak intensywnie ogrzewać swoich domów i tak zwana niska emisja, czyli ta z kominów domowych nie jest tak duża jak w minionych latach – wyjaśnia Jacek Goszczyński.

Gdy jednak temperatura spada poniżej zera, a do tego utrzymuje się wyżowa aura, dymy nie mogą unieść się w wyższe warstwy atmosfery i nisko ścielą się nad ziemią, duszą i trują ludzi.

To zjawisko obserwowane jest szczególnie mocno w centrach miast o starej, zwartej zabudowie. Najbardziej w regionie cierpi z tego powodu Nakło nad Notecią, które wciąż - mimo poprawy w ostatnich latach - uznawane jest za jedno z kilkudziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce.

Przeczytaj również: Klimat nam się zmienia i coraz częściej wołamy o czystą wodę. Ewidentnie mamy problem

W województwie kujawsko-pomorskim aż 80 do 90 procent wszystkich zanieczyszczeń powietrza powodowanych jest przez niską emisję z domowych kominów. W największych miastach, jak w Bydgoszczy, w nieco mniejszym stopniu w Toruniu 20 -25 procent zanieczyszczeń powoduje komunikacja. Najmniejszym zagrożeniem jest przemysł i energetyka zawodowa – to 10 – 12 procent.

To nie są oczywiście ścisłe dane, procentowy bilans nie daje 100 procent.

To też może Cię zainteresować

Prognozy nie są dobre

Najnowsze prognozy Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska przewidują na wtorek w największych miastach naszego regionu nieznaczne pogorszenie jakości powietrza, zaś w środę już zdecydowane pogorszenie – wskaźniki zabarwią się na czerwono. Powietrze będzie złe i bardzo złe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kujawsko-Pomorskie. Klimat nam się ociepla i dymu z kominów jest jakby mniej - Gazeta Pomorska