
Jak wolne 12 listopada wpłynie na gospodarkę?
Pomysł odpoczynku od pracy 12 listopada skrytykował m.in. prof. dr hab. Tomasz Rostkowski, główny ekonomista Pracodawców RP. Jak podkreśla, więcej dni wolnych niesie ze sobą straty dla polskiej gospodarki. Zamknięcie zakładów pracy, które nie są przygotowane do wydłużenia weekendu, przyniesie negatywne konsekwencje finansowe w skali całego kraju.
Wprowadzenie wolnego 12 listopada krytykują również ekonomiści z Konfederacji Lewiatan. Wśród minusów nowych przepisów wymieniają: pośpiech związany z ich wprowadzeniem, negatywne skutki dla gospodarki i poszczególnych przedsiębiorców. Konfederacja Lewiatan przypomina, że parlamentarzyści nie przedstawili żadnej oceny skutków nowej regulacji.

Ile będzie nas kosztować wolne 12 listopada?
Konfederacja Lewiatan szacuje, że przez dzień wolny 12 listopada polskie PKB (produkt krajowy brutto) zmniejszy się o 0,3 procent. Organizacja uwzględniła w swoich obliczeniach wszystkie dni ustawowo wolne. Założyła, że dzień po Święcie Niepodległości aktywność gospodarcza przedsiębiorstw wyniesie 25 procent. Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan uważa, że nowe przepisy pociągną za sobą straty rzędu 4 mld złotych.
