
Prawo i Sprawiedliwość: Czyste powietrze
Prawo i Sprawiedliwość planuje kontynuację programu „Czyste Powietrze”, zakładając przeznaczenie 103 mld zł na wymianę starych i źródeł ciepła na paliwo stałe, instalacje OZE i na termomodernizację ok. 3-4 mln polskich domów jednorodzinnych. Zakłada się „skok cywilizacyjny” w postaci 50% redukcji emisji pyłów i CO2 z sektora bytowo-komunalnego.

Prawo i Sprawiedliwość: Dla gospodarstw domowych
„Mój prąd” jest programem dofinansowania instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Głównym jego celem jest zwiększenie produkcji energii z mikroźródeł fotowoltaicznych. Dodatkowo planuje się wprowadzenie ogólnopolskiego programu finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest. Partia planuje zwiększyć liczbę gospodarstw domowych podłączonych do efektywnych systemów ciepłowniczych oraz rozbudowanie systemu wysokosprawnej kogeneracji i ogrzewania gazowego. Dla obszarów o niskim poziomie urbanizacji alternatywą jest ogrzewanie elektryczne, ujęte w taryfie antysmogowej.

Prawo i Sprawiedliwość: Szczelny system gospodarki odpadami
Planuje się wprowadzenie elektronicznej ewidencji i sprawozdawczości w gospodarce odpadami. Każdy odpad będzie zarejestrowany w Bazie Danych o Odpadach - od wytworzenia do zagospodarowania – co ma zlikwidować handel pustymi kwitami. Przemieszczane odpady będą monitorowane on-line, również w trakcie transportu. Ma to zapobiec „znikaniu odpadów”. Wprowadzona zostanie kaucja dla opakowań – obywatele otrzymają kaucje za zwracanie odpadów, które stanowią surowiec wtórny. Opłata za zbiórkę i przetwarzanie odpadów zostanie przerzucona z mieszkańców na producentów. Plan jest ambitny – w 2035 roku recyklingowi będzie podlegać 65% odpadów.

Prawo i Sprawiedliwość: Ochrona środowiska
Jednym z priorytetów będzie także zwiększanie zielonych powierzchni w miastach. Prowadzić do tego będzie m.in., zwiększenie minimalnego procentowego udziału przestrzeni biologicznie czynnej w miastach (w tym także tzw. zielonych dachów i trawników z rzadko koszoną trawą). Partia planuje także realizację programu Leśnych Gospodarstw Węglowych, którego celem jest zmniejszenie koncentracji CO2 w atmosferze poprzez zwiększenie pochłaniania przez lasy. Celem będzie zwiększenie lesistości kraju do 33% do 2045 roku.