Po raz siódmy I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego w Nakle znalazło się na liście pięciuset najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w kraju.
<!** Image 2 align=none alt="Image 165343" sub="Maturzyści z poprzednich lat też dobrze bawili się na studniówkach, tegorocznym pozostaje życzyć, by z takim samym powodzeniem zdawali egzaminy / Fot. Jacek Tomasz">- Zajęliśmy w tym roku gorsze miejsce niż w minionych latach, ale i tak mamy powody do satysfakcji, wypływające nie tylko z obecności na liście rankingowej. Wyniki ubiegłorocznej, a także wcześniejszych matur naszych uczniów były lepsze niż w województwie, większość absolwentów podjęła studia. Bez żadnych problemów, już po pierwszym terminie naboru, skompletowaliśmy też sześć pierwszych klas - mówi Paweł Darul, dyrektor liceum.
<!** reklama>Ranking od dwunastu lat organizują dziennik „Rzeczpospolita” i miesięcznik „Perspektywy”. Nakielskie liceum po raz ósmy znalazło się wśród najlepszych szkół. Najlepsze miejsce - 49! - zajęło w 2002 roku, w ubiegłym sklasyfikowano je na 310, a teraz na pozycji 400+. W rankingu „Krzywousty” jest jedyną szkołą z powiatu, a wśród ujętych w nim 50 placówek z województwa zajmuje 29 miejsce. O pozycji decydowały w tym roku sukcesy w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych oraz „prestiż szkoły wśród kadry akademickiej”.
- W minionym roku mieliśmy tylko jednego laureata olimpiady przedmiotowej. Był nim Michał Hejza, który pod opieką Violetty Hejzy przygotował pracę na temat „Losów Polaków na Wschodzie po 17 września 1939 roku”. Bardziej zadowoleni możemy być z wyników matury, które bardziej obiektywnie od innych wskaźników - bo odnoszą się do takich samych wymogów dla wszystkich - świadczą o poziomie nauczania - dodaje dyrektor.
<!** Image 3 align=none alt="Image 165343" >Przed rokiem maturę w I LO zdawały 223 osoby, 8 nie podołało jej, zdawalność wyniosła 96,4 procent, a w województwie 91 proc. Egzaminy pisemne z języka polskiego, angielskiego i niemieckiego pozytywnie zaliczyli wszyscy maturzyści, z matematyki 97,3 proc., a województwie wyniki te w liceach były następujące: 98,5, 95,6, 98,7 i 94,5 proc. Takie rezultaty miały pewnie wpływ nie tylko na miejsce w rankingu. - Wybrałyśmy tę szkołę, bo wiedziałyśmy, że większość uczniów zdaje maturę i dostaje się na studia - mówią Beata i Aneta z pierwszej klasy „Krzywoustego”.
Większość ubiegłorocznych maturzystów liceum podjęła studia.
- Nie wiem, jak ich przygotowanie do studiowania oceniają wykładowcy. Mogę tylko powiedzieć, że indeksy zdobyło 172 naszych absolwentów - informuje dyrektor Paweł Darul.
Absolwenci „Krzywoustego” zostali, między innymi, studentami: Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego - 46 osób, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego - 24, UMK w Toruniu - 22, UAM w Poznaniu - 15, bydgoskiego Collegium Medicum - 14, Politechniki Poznańskiej - 8, a także uczelni w Gdańsku, Lublinie, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu.
Oni są Najlepsi
1. Liceum Akademickie w Toruniu, 2. VI LO w Bydgoszczy, 3. I LO w Bydgoszczy, 4. IV LO w Toruniu, 5. I LO w Inowrocławiu, 6. II LO w Bydgoszczy.
Licea z mniejszych miejscowości: 12. LO w Chełmnie, 17. LO im. Floriana Ceynowy w Świeciu, 19. LO w Grubnie, 22. LO im. Stanisława Staszica w Ciechocinku, 25. I LO w Żninie, 27. LO w Radziejowie, 28. I LO w Brodnicy, 29. I LO w Nakle, 30. LO w Tucholi, 32. LO w Solcu Kujawskim.