14 lutego 1817 roku decyzją władz pruskich nastąpiła kasata zakonu bernardynów w Bydgoszczy. Młodzi zakonnicy zostali zmuszeni przenieść się do innych zakonów, a pozostali tylko ci, którzy mieli powyżej 70 lat. Klasztor funkcjonował do śmierci ostatniego zakonnika.
14 lutego 1863 roku do Bydgoszczy przyjechał pociągiem z Francji w przebraniu jeden z przywódców powstania styczniowego, Ludwik Mierosławski. Po spędzeniu nocy w Bydgoszczy przedostał się do Królestwa przez tzw. zieloną granicę na Kujawach.
14 lutego 1929 roku Bydgoszcz uzyskała połączenie telefoniczne ze Skandynawią. Na początek odbyła się rozmowa przedstawiciela władz miejskich Bydgoszczy z hotelem „Bristol” w norweskim Oslo, o pobycie w którym wspominał podczas pobytu w Bydgoszczy Stanisław Przybyszewski.
14 lutego 1937 roku niemal całe środowisko bydgoskich Żydów przyszło do siedziby klubu „Szomrija-Warta” na odczyt przybyłego z Palestyny osadnika żydowskiego Jakuba Mińskiego. Bydgoska Liga Pomocy Pracującym w Palestynie zaprosiła w tym samym roku na występ w Bydgoszczy aktorów z teatru działającego w Palestynie.
Tego samego dnia na ulicach Bydgoszczy odbyła się pierwsza inscenizacja historyczna, zorganizowana przez czeladź rzeźnicką. Ulicami przemaszerował pochód przebranych postaci związanych z dziejami Polski, byli wśród nich szewc Jan Kiliński, bohater insurekcji kościuszkowskiej i dowódca powstania styczniowego Zygmunt Sierakowski.
14 lutego 1946 powstał Aeroklub Bydgoski. Od Zarządu Miasta otrzymał pomieszczenia w budynku przy ul. Gdańskiej 92. Pierwszym prezesem AB został wojewoda bydgoski Wojciech Wojewoda.
14 lutego 1958 roku na pierwszym posiedzeniu zebrała się nowo wybrana Miejska Rada Narodowa w Bydgoszczy. Przewodniczącym jej prezydium (odpowiednikiem dzisiejszego prezydenta miasta) został Kazimierz Maludziński, sprawujący tę funkcję już wcześniej, od 1950 roku.
14 lutego 1969 roku w Mylofie rozpoczął się zorganizowany z okazji 25-lecia PRL trzydniowy zimowy spływ kajakowy Brdą z metą w Bydgoszczy.
14 lutego 1985 roku w siedzibie związku cechów rzemieślniczych przy ul. Jagiellońskiej 10 otwarta została cukiernia Władysława Dullina, jednego z najbardziej znanych w Bydgoszczy mistrzów tej branży.
14 lutego 1986 roku ogromnym powodzeniem handlowców cieszył się przetarg na boksy w bydgoskiej hali targowej przy ul. Magdzińskiego przeznaczone do handlu artykułami pochodzenia zagranicznego, który odbył się w domu aukcyjnym usytuowanym nad restauracją „Słowianka”. Wszystkie boksy „poszły” za kwoty znacznie przekraczające ceny wywoławcze.
14 lutego 1990 roku miało miejsce ostatnie posiedzenie „kontraktowej” Miejskiej Rady Narodowej, wybranej w 1989 roku. Z funkcji prezydenta miasta zrezygnował Władysław Przybylski, do końca kadencji radą kierował dotychczasowy wiceprezydent Jan Graczkowski.
14 lutego 1994 roku Bydgoszcz zaatakowała fala silnych mrozów. Pękały szyny kolejowe i tramwajowe, dezorganizując ruch, a także rury wodociągowe i ciepłownicze. Część autobusów MPK i PKS pozostała w zajezdniach. Straż Miejska zajęła się ratowaniem przymarzniętych do lodu łabędzi w Pawłówku i na „Balatonie”.
Tego samego dnia w trakcie smażenia ryb na obiad w mieszkaniu przy ul. Konfederatów Barskich w Bydgoszczy doszło do rodzinnej awantury. 37-letnia kobieta ugodziła nożem swojego męża, który zmarł. Kobieta została skazana na karę 5 lat pozbawienia wolności za nieumyślne zabójstwo.
