FLESZ - Starsi uczniowie nadal on-line
14-latka urodziła się w Niemczech, a jej rodzice są Polakami romskiego pochodzenia. Viki przez pewien czas mieszkała również w Wielkiej Brytanii, a obecnie na stałe przeprowadziła się do Krakowa. Jej sukces w Eurowizji 2019 r. wywołał falę hejtu na nastolatkę. Internauci zarzucali organizatorom Eurowizji, że Viki nie powinna wygrać konkursu, bo - ich zdaniem - nie jest Polką. Jakby tego było mało, obrzucali nastolatkę wyzwiskami.
Jak podawał Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, w sieci pojawiały się skandaliczne komentarze. Miało dochodzić do publicznego nawoływania "do polania romskiego dziecka ropą z kanistra i podpalenia go", a także do określania wokalistki "cyganką z Niemiec". Według Ośrodka prokuratura nie dopatrzyła się przestępstwa. "Gdy prokuratura umorzyła dochodzenie w sprawie rasistowskich wpisów dotyczących Viktori Gabor, przedstawiciele Ośrodka oraz fundator Rafał Gaweł złożyli skargę do sądu, domagając się kontynuowania postępowania przygotowawczego" - czytamy w komunikacie Ośrodka.
Krakowski sąd uznał jednak, że taka forma hejtowania nie jest przestępstwem. Według sądu w stwierdzeniu "cyganka z Niemiec" nie ma nic znieważającego.
Poniżej publikujemy wpis z facebookowego profilu Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych
OSTRZEGAMY WSZYSTKICH RASISTÓW – BĘDZIEMY BEZWZGLĘDNI W UJAWNIANIU WASZYCH PRZESTĘPSTW WOBEC VIKI GABOR
Nie milkną echa po wygranej Viki Gabor w konkursie piosenki dziecięcej Eurowizji. Pochwał dla młodziutkiej wokalistki nie brakuje, ale jest też druga strona medalu.
Cieniem na olbrzymim sukcesie Viki kładą się rasistowskie wpisy internautów, którzy wytykają jej romskie pochodzenie. Znieważają dziewczynkę z powodu jej pochodzenia etnicznego, szydzą z jej wyglądu i miejsca urodzenia.
OSTRZEGAMY wszystkich rasistowskich przestępców – Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych przygotowuje już pierwsze zawiadomienia w tej skandalicznej sprawie.
Za tego typu wpisy można trafić na 2 lata do więzienia:
„Wy się nią jaracie, a to nawet polka nie jest, tylko szwabska cyganka” – brzmi skandaliczny komentarz jednego z internautów.
„Eliminacje prowadzą ludzie promujący LGBT i multi-kulti… właśnie dlatego, że Viktoria Gabor jest Cyganką z Niemiec, dostała nominację. Gdyby była Polką nie miałaby szans ani na nominację, ani na wygraną” – czytamy w kolejnym wpisie.
Bulwersujące komentarze pojawiły się nawet w odpowiedzi na wpis prezydenta Andrzeja Dudy, który pogratulował Viki zwycięstwa.
„Cyganka urodzona w Niemczech, wychowana w Anglii, wygrała dla Polski… Multi-kulti jak sk******n.” – napisał w odpowiedzi internauta.
