Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Kto płaci za przymusowy przedłużony pobyt w obszarze objętym kwarantanną? Biuro podróży wyjaśnia

Marta Mikołajska
Turyści podróżujący samodzielnie powinni pamiętać, że za przymusowy przedłużony pobyt w obszarze objętym kwarantanną muszą zapłacić z własnej kieszeni.
Turyści podróżujący samodzielnie powinni pamiętać, że za przymusowy przedłużony pobyt w obszarze objętym kwarantanną muszą zapłacić z własnej kieszeni. Karolina Misztal/Polska Press
Koronawirus. Ponad 1000 turystów poddano kwarantannie hotelu Costa Adeje Palace na Teneryfie. Wszyscy zostaną przebadani na obecność koronawirusa. Wyjaśniamy, jak rozwiązywane są problemy związane z przymusowym przedłużonym pobytem w miejscu zagrożonym zakażeniem, w przypadku wycieczek organizowanych przez biura podróży.

W hotelu na Teneryfie przebywa obecnie sześciu klientów biura podróży Itaka. Wiceprezesem firmy Piotr Henicz w rozmowie z PAP podkreślał, że biuro zapewni im powrót w momencie, kiedy tylko będą mogli opuścić hotel. Poniesie także koszty związane z przedłużonym pobytem turystów w obszarze objętym kwarantanną. Skontaktowaliśmy się z innym biurem podróży, by dowiedzieć się, jakie zasady obowiązują w podobnych sytuacjach kryzysowych.

sytuacja w europie i na świecie

Kto zapłaci za pobyt?

- Każda sytuacja, która nie wynika z winy klienta, zobowiązuje nas do zapewnienia koniecznych świadczeń. Pokrywamy koszty pobytu, wyżywienia i transportu w późniejszym terminie – wyjaśnia Krzysztof Głyżewski z Glob Travel w Bydgoszczy. Gdyby klient wykupił oddzielnie przelot i hotel, np. przez jakiś serwis internetowy, a nie pakiet w biurze podróży, wtedy zapewne musiałby liczyć się z dodatkowymi kosztami.

Jak podkreśla nasz rozmówca, ustawa o usługach turystycznych zobowiązuje biura podróży do zapewnienia klientowi wszystkich świadczeń w każdej sytuacji losowej, która nie wynika z winy klienta. W przypadku, gdy, ze względu na kwarantannę, kolejna grupa turystów nie może się zameldować w planowanym miejscu, turystom proponowany jest inny hotel – zazwyczaj o wyższym standardzie lub tym samym, z jednoczesną rekompensatą finansową.
Koszty przedłużonego pobytu to jednak niejedyny problem podróżnych. Inną kwestią jest to, jak uzasadnić przed pracodawcą dłuższą nieobecność w pracy.

Służby sanitarne potwierdzą

Skontaktowaliśmy się z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Bydgoszczy. Jak informuje Olga Radkiewicz z WSSE, osoba przebywająca na urlopie może zwrócić się z prośbą o dokument potwierdzający jej pobyt w regionie objętym kwarantanną do służb sanitarnych danego kraju.
Jak dodaje Waldemar Adametz, zastępca okręgowego inspektora pracy, dowodami, które potwierdzą, że przebywaliśmy w obszarze objętym kwarantanną, mogą być także np. bilety czy wystawiona przez hotel faktura potwierdzająca nasz pobyt w danym kraju. Kolejnym krokiem jest udanie się do inspekcji sanitarnej.

- Zgodnie z przyjętymi w Polsce zasadami, osoba, która wraca do Polski z terenu, gdzie jest zagrożenie koronawirusem powinna przede wszystkim zgłosić się do sanepidu, który będzie kierował dalszymi działaniami, w zależności od tego, czy dana osoba będzie miała objawy choroby czy też nie - informuje Waldemar Adametz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera