Republika Vanuatu to państwo w Oceanii, które jest położone na 83 wyspach Nowych Hebrydów, z których 65 jest zamieszkanych. Zakaz używania pieluch jednorazowych ma zacząć obowiązywać tam od grudnia 2019 roku. Ta szeroko komentowana decyzja jest pierwszym tego typu działaniem na świecie. Czym jest spowodowana?
Czytaj także | Noworodek zmarł przez pocałunek. Teraz mamy także w Polsce ostrzegają rodziców
Decyzja rządu Republiki Vanuatu jest podyktowana troską o ochronę środowiska, a tym samym o przyszłość tego wyspiarskiego państwa i jego obywateli. Pieluchy jednorazowe stanowią bowiem znaczną część śmieci produkowanych przez mieszkańców Republiki Vanuatu - informuje portal edziecko.pl. Zwiększająca się produkcja odpadów wpływa z kolei na poziom zanieczyszczenia wód, co skutkuje podnoszeniem się poziomu mórz i oceanów. Jeśli będzie się on podnosił w takim tempie, wielu krajom wyspiarskim grozi zniknięcie pod powierzchnią wody.
- Vanuatu chroni swoją przyszłość. Tworzywa sztuczne trafiają do wody i do łańcucha pokarmowego, a na koniec mieszkańcy Vanuatu to konsumują
- mówił Mike Masauvakalo z ministerstwa spraw zagranicznych Vanuatu podczas spotkania Wspólnoty Narodów w Londynie, cytowany przez portal edziecko.pl.
Te imiona były popularne sto lat temu. Teraz wracają do łask [lista]
Vanuatu mocno odczuwa skutki zmian klimatycznych, m.in. w kwestii zaopatrzenia w żywność, głównie ryby. W związku z tym, rząd tego kraju już wcześniej podejmował kroki mające na celu zmniejszenie negatywnego wpływu człowieka na środowisko. Mieszkańców już obejmuje zakaz używania wielu przedmiotów wykonanych z tworzyw, których nie można poddać recyklingowi (głównie z plastiku):
- plastikowe torby,
- słomki,
- polistyrenowe pojemniki,
- plastikowe jednorazowe talerze,
- plastikowe pojemniki na jajka czy kwiaty.
Jak mieszkańcy Vanuatu poradzą sobie bez tzw. pampersów? Tym, którzy nie pamiętają przypominamy, że pieluchy jednorazowe to stosunkowo nowy wynalazek, który masowo zaczęły trafiać do Polski w latach 90. Jak radzono sobie wcześniej? Zamiast jednorazowych "pampersów" używano tetrowych pieluszek, które były następnie prane i nadawały się do ponownego użytku. Pojawienie się na rynku pieluch jednorazowych znacznie ułatwiło życie rodzicom maluszków, ale jednocześnie stały się one kolejnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego.
Więcej o zakazie używania pieluch jednorazowych w Republice Vanuatu przeczytasz w materiale na portalu edziecko.pl: W Republice Vanuatu wprowadzono zakaz używania pieluch jednorazowych. Kraj "chroni swoją przyszłość".
10 prostych czynności, którymi ulżysz środowisku. To może zrobić każdy
