Turecki serial telewizyjny "Wspaniałe stulecie" produkowany był w latach 2011–2014. Polscy telewidzowie mieli okazję już go oglądać i cieszył się wielką popularnością. Kilka miesięcy temu znowu zagościł na w TVP 1 (pierwszy odcinek wyemitowano 19 kwietnia).
Telewizja Polska zdecydowała się na emisję serialu o godzinie 14.00, od poniedziałku do piątku. Przez wiele lat o tej godzinie widzowie TVP 1 oglądali telenowelę "Elif". Po tym jak w marcu wyemitowano ostatni odcinek, zastąpił ją serial "Zranione ptaki". Nie utrzymał się on jednak długo w tym paśmie (od 19 kwietnia 2022 roku "Zranione ptaki" są emitowane w TVP 2, o godzinie 18.45).
Koniec emisji serialu "Wspaniałe Stulecie" w TVP 1
Powtórna emisja serialu zakończy się na drugim sezonie (w sumie powstały 4). Widzowie obejrzą ostatni odcinek w środę, 19 października. TVP od czwartku będzie emitować o tej godzinie już nowy turecki serial pt. "Dziedzictwo". Co wydarzy się w ostatnich odcinkach 2. sezonu "Wspaniałego stulecia"? Przeczytaj streszczenia:
"Wspaniałe Stulecie" - ogromny sukces tureckiej produkcji
Serial przedstawia obrazy z życia dworu osmańskiego, w okresie panowania sułtana Sulejmana Wspaniałego (najdłużej panującego sułtana osmańskiego). Jednym z głównych wątków w filmie jest miłość sułtana do Roksolany (Hürrem).
Serial jest produkcją typowo komercyjną. To opowieść, która toczy się wśród wspaniałej scenografii, barwnych strojów i przepychu biżuterii. Sprzedano go do telewizji w ponad 50 krajach. Z zainteresowaniem śledzili ją widzowie m.in.: w Czechach, Chinach, Rosji, USA, Egipcie, Syrii, Rumunii, Bułgarii, na Węgrzech, Słowacji i Litwie. Dialogi na język polski przetłumaczyła Anna Mizrahi - tłumaczka książek tureckiego noblisty Orhana Pamuka.
W samej Turcji serial cieszył się ogromną popularnością (średnia oglądalność sięgnęła aż 46 proc. widowni telewizyjnej). Jednak u konserwatywnej części społeczeństwa serial wzbudził ogromne oburzenie. Do tureckiej Najwyższej Rady Radia i Telewizji wpłynęło ponad 70 tys. protestów, przede wszystkim w kwestii przedstawienia hedonizmu władcy osmańskiego. Premier Turcji Recep Erdogan skrytykował serial, uznając, że przedstawia w złym świetle historię kraju i jego najsłynniejszego władcę.
POLECAMY
Szokowy wzrost cen w sklepach we wrześniu. Oto produkty, któ...
