Janek Wasiak
Polskie siatkarki pokonały Turcję
Polskie siatkarki pokonały Turcję PAP/Darek Delmanowicz
Polskie siatkarki pokonały 3:1 (25:20, 25:23, 25:16, 20:25) Turczynki w pierwszym z trzech zaplanowanych na najbliższe dni meczów towarzyskich. Ważną informacją jest to, że w meczu mogły zaprezentować się zawodniczki, które w tym sezonie w kadrze jeszcze się nie pojawiły: Joanna Wołosz i Malwina Smarzek. Z Turczynkami, czyli tryumfatorkami Ligi Narodów, nasze siatkarki zagrają w tym tygodniu jeszcze dwukrotnie - w piątek i sobotę.

Od samego początku Polki narzuciły bardzo wysokie tempo. Już po kilku minutach rywalizacji wypracowały kilkupunktową przewagę nad rywalkami. Świetnie w polu serwisowym spisała się Olivia Różański. Turczynki po chwili doprowadziły do remisu 8:8, a w kolejnych minutach gra toczyła się bardzo zacięcie, właściwie punkt za punkt. Od stanu 14:14 zawodniczki Stefano Lavariniego znów budowały przewagę. Nie oddały jej już do końca seta, którego wygrały 25:20.

Początek drugiej odsłony toczył się po myśli Polek, które po dwóch asach Martyny Łukasik prowadziły 9:4. Turczynki odpowiedziały serią wygranych akcji i odrobiły straty 9:9, a po asie serwisowym odskoczyły na trzy oczka 10:13. Polskie siatkarki wyrównały stan seta, a jego losy rozstrzygnęły się w samej końcówce. Dobry atak i blok dały Polkom odpowiednią przewagę i Magdaleny Stysiak atakując po prostej przypieczętowała zwycięstwo w drugim secie 25:23.

Trzeciego seta zaś Polki wręcz zdominowały. Po kilku minutach prowadziły już pięcioma punktami 8:3. W kolejnych minutach przewaga się utrzymywała - Turczynki popełniały mnóstwo błędów, a nasze siatkarki pewnie kończyły akcje. W pewnym momencie przewaga naszych siatkarek wynosiła już dziewięć punktów 22:13 i taką właśnie stratę reprezentantki Turcji miały do Polek na koniec seta, którego wynik brzmiał 25:16.

Już przed meczem jasne było, że spotkanie będzie trwało co najmniej cztery sety, gdyż szkoleniowcy obu ekip, już przed meczem, umówili się na rozegranie dodatkowego seta. W ostatniej partii wolą walki wykazały się Turczynki, wygrywając 20:25.

Polska – Turcja 3:1 (25:20, 25:23, 25:16, 20:25)

Polska: Joanna Wołosz, Agnieszka Korneluk, Magdalena Stysiak, Martyna Łukasik, Olivia Różański, Joanna Pacak – Maria Stenzel (libero) oraz Aleksandra Szczygłowska, Katarzyna Wenerska, Monika Gałkowska, Aleksandra Gryka, Monika Fedusio, Kamila Witkowska, Malwina Smarzek.
Trener: Stefano Lavarini.
Turcja: Melissa Vargas, Derya Cebecioglu, Elif Sahin, Eda Erdem Dündar, Zehra Gunes, Ebrar Karakurt – Gizem Orge (libero) oraz Cansu Özbay, Ilkin Aydin, Asli Kalac, Saliha Sahin.
Trener: Daniele Santarelli.