Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium bydgoskie na 5 listopada: Dożywocie za strzał z pistoletu w głowę żony

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Kalendarium bydgoskie na 5 listopada. Co jeszcze tego dnia wydarzyło się w Bydgoszczy?
Kalendarium bydgoskie na 5 listopada. Co jeszcze tego dnia wydarzyło się w Bydgoszczy? Archiwum Polska Press
Kalendarium bydgoskie na 5 listopada. Sprawdź, co tego dnia wydarzyło się w Bydgoszczy.

5 listopada 1849 roku w Bydgoszczy powstała pierwsza państwowa dyrekcja kolejowa w Królestwie Prus - Królewska Dyrekcja Kolei Wschodniej, przekształcona z powołanej w czerwcu 1848 roku w Trzciance - Królewskiej Komisji Kolei Wschodnich.

5 listopada 1911 roku budowniczy Paul Bohm ukończył budowę swego domu u zbiegu ul. Królowej Jadwigi i Garbary, który później odkupił od niego Polak Florian Andrzejewski. Dom nad wejściem posiada jedyną w Bydgoszczy płaskorzeźbę z podobizną Tadeusza Kościuszki.

5 listopada 1922 roku odbyły się pierwsze wybory parlamentarne do Sejmu RP, w których udział wzięli mieszkańcy Bydgoszczy. Z okręgu wyborczego obejmującego miasto i pięć okolicznych powiatów zostali wybrani Edmund Bigoński, Leon Żółtowski i Karol Rzepecki z listy Chrześcijańskiego Związku Jedności Narodowej, Władysław Herz i Jan Faustyniuk z listy Narodowej Partii Robotniczej oraz Kurt Graebe reprezentujący mniejszość niemiecką.

5 listopada 1936 roku Rada Miejska Bydgoszczy wiceprezydentem miasta obrała Marcina Śpikowskiego, prawnika, adwokata, który urząd ten sprawował do zajęcia Bydgoszczy przez wojska niemieckie w 1939; po II wojnie Śpikowski był adwokatem w Bydgoszczy, zmarł w 1963 roku.

Bydgoskie sklepy zlokalizowane przy głównych ulicach i na osiedlach. Bazary, targowiska, domy towarowe... Tak wyglądał handel w Bydgoszczy, zanim nastała era hipermarketów i wielkich galerii handlowych. Zapraszamy w podróż w przeszłość. Zobaczcie bydgoski handel na starych zdjęciach.

Handel w Bydgoszczy na archiwalnych zdjęciach [galeria]

5 listopada 1950 roku po tzw. muzycznym poranku, czyli koncercie Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej w Pomorskim Domu Sztuki przy ul. Gdańskiej w Bydgoszczy, znajdującej się wówczas w finansowych tarapatach, powstał społeczny komitet przyjaciół orkiestry, który miał zając się interwencją w Ministerstwie Kultury i Sztuki w Warszawie, aby pozyskać środki na dalsze funkcjonowanie orkiestry.

5 listopada 1955 roku miało miejsce uroczyste otwarcie nowej księgarni na Kapuściskach przy al. Planu 6-letniego, należącej do PP „Dom Książki” w Bydgoszczy. Pierwszą kierowniczką księgarni została Krystyna Michałowska. Księgarnia zamknięta została w 2017 roku.

5 listopada 1960 roku rozpoczął swoją działalność Teatr Kameralny w budynku przy ul. Grodzkiej w Bydgoszczy. Pierwszą wystawioną sztuką były „Parady” Jana Potockiego. Teatr zamknięty został w 1988 roku z powodu zagrożenia pożarowego.

5 listopada 1968 roku przed Sądem Wojewódzkim w Bydgoszczy zakończył się proces Henryka K. oskarżonego o zamordowanie swojej żony strzałem w głowę z pistoletu 4 grudnia 1967 roku w ich mieszkaniu w trakcie porannej kłótni. Podsądny został skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności.

5 listopada 1977 roku w filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej mieszczącej się przy Al. Mickiewicza 4 w Bydgoszczy otwarto pierwszą w mieście czytelnię społeczno-polityczną. Jej księgozbiór liczył ok. 2 tys. woluminów, przeważały dzieła klasyków marksizmu-leninizmu. Czytelnia została zamknięta i zlikwidowana po sierpniu 1980 roku.

5 listopada 1995 roku przy prawie 70-proc. frekwencji w regionie podczas I tury wyborów prezydenta RP bydgoszczanie najliczniej poparli Aleksandra Kwaśniewskiego (45 proc. głosów) i Lecha Wałęsę (27 proc.)

5 listopada 1998 roku premier Jerzy Buzek powołał Jana Węgrzyna na stanowisko delegata rządu do spraw wdrożenia reformy administracyjnej w nowo powstałym województwie kujawsko-pomorskim. Węgrzyn był wcześniej dyrektorem biura w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Funkcję swoją sprawował do końca 1998, do czasu powołania wojewody kujawsko-pomorskiego.

Stare, czarno-białe fotografie wspaniale pokazują, jak na przestrzeni lat zmieniło się nasze miasto. Niektórych budynków niestety nie ma już na mapie Bydgoszczy, ale fotografie wspaniale oddają ich klimat. Zobacz, jak prezentuje się Bydgoszcz na przedwojennych zdjęciach >>

Bydgoszcz na archiwalnych zdjęciach [archiwalne zdjęcia]

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera