Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium bydgoskie na 27 sierpnia: Silnie trujący gaz wydostał się z Zakładów Chemicznych. Pięć osób trafiło do szpitala

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Kalendarium bydgoskie na 27 sierpnia: Silnie trujący gaz wydostał się z Zakładów Chemicznych. Pięć osób trafiło do szpitala
Kalendarium bydgoskie na 27 sierpnia: Silnie trujący gaz wydostał się z Zakładów Chemicznych. Pięć osób trafiło do szpitala Piotr Krzyżanowski/ zdj. ilustracyjne
Kalendarium bydgoskie na 27 sierpnia. Zobacz, co jeszcze wydarzyło się tego dnia w Bydgoszczy.

27 sierpnia 1409 roku załoga zamku bydgoskiego w trakcie wojny z Krzyżakami dokonała śmiałego wypadu pod Świecie, gdzie pochwyciła do niewoli tamtejszego komtura Henryka von Plauen. Jednak podczas odwrotu bydgoski oddział został rozbity, a jeniec uwolniony.

27 sierpnia 1794 roku burmistrz policyjny Bydgoszczy (odpowiednik wiceburmistrza nadzorującego sprawy bezpieczeństwa) Radzibor zwołał nadzwyczajną sesję mieszczaństwa w związku z działalnością w pobliżu miasta oddziału partyzanckiego Krupeckiego związanego z insurekcją kościuszkowską. Na sesję przybyło tylu zainteresowanych, że stali na schodach ratusza, a nawet na ulicy.

27 sierpnia 1921 roku w Bydgoszczy zakończył się proces 23 osób oskarżonych o wywołanie i udział w zamieszkach ulicznych w dniach 17-21 czerwca 1921 roku, kiedy m.in. pobito prezydenta miasta Jana Maciaszka. 15 osób skazano na kary pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 2 lat, pozostałych 8 osób uniewinniono.

27 sierpnia 1938 roku tysiące bydgoszczan wzięło udział w zorganizowanym przez Polski Związek Zachodni wiecu na Starym Rynku, podczas którego domagano się zaprzestania antypolskich wystąpień na terenie Wolnego Miasta Gdańska.

27 sierpnia 1939 roku w niedzielę tysiące bydgoszczan stawiło się do pracy przy budowie schronów przeciwlotniczych i przeciwgazowych w wyznaczonych 22 punktach miasta. W południe do Bydgoszczy przybył wojewoda pomorski Władysław Raczkiewicz, który osobiście pomagał przy kopaniu rowu na pl. Kościeleckich.

Tego samego dnia na pozycję obronną tzw. przedmościa Bydgoszczy wyruszył Bydgoski Batalion Obrony Narodowej pod dowództwem majora Jana Gawrońskiego. Tego samego dnia po mobilizacji wyruszył na spotkanie z wrogiem szwadron kawalerii dywizyjnej „Krakusi” pod dowództwem majora Jana Paszotty-Panieńskiego.

27 sierpnia 1940 roku funkcjonariusze niemieckiej policji ubrani po cywilnemu przeprowadzili w Bydgoszczy wielką akcję obławy na przechodniów posługujących się zakazanym wówczas językiem polskim. Zatrzymano 16 osób.

27 sierpnia 1949 roku w Bydgoszczy zakończył się V etap Wyścigu Dookoła Polski prowadzący z Gdyni. Wygrał lider wyścigu Rumun Niculescu. Jako rozrywkę w czasie oczekiwania na przyjazd najszybszych kolarzy 10 tysiącom widzom zgromadzonym na stadionie Polonii zaserwowano mecz w piłkę... rowerową, w którym zmierzyły się reprezentacje Polski i Czechosłowacji.

27 sierpnia 1958 roku do Bydgoszczy pociągiem z Warszawy przyjechał owacyjnie witany na dworcu przez tłumy kibiców Zdzisław Krzyszkowiak, zdobywca dwóch złotych medali na lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Sztokholmie na dystansie 5 i 10 km.

27 sierpnia 1962 roku oddano do użytku w ramach akcji „Jakość i kompleksowość” wzorcowy budynek mieszkalny w Bydgoszczy, blok przy Al. Powstańców Wielkopolskich 2 przeznaczony dla pracowników Wojewódzkiej Rady Narodowej.

27 sierpnia 1966 roku miało miejsce bulwersujące zabójstwo 27-letniego sierżanta Wojska Polskiego podczas zabawy „ludowej” w Fordonie. Przed sądem stanęło 11 młodych ludzi skazanych w sumie na 91 lat więzienia.

27 sierpnia 1980 roku w zakładach Famor o godz. 11 rozpoczął się strajk okupacyjny na znak solidarności ze strajkującymi stoczniowcami w Gdańsku. Przewodniczącym komitetu strajkowego został Jan Perejczuk.

27 sierpnia 1997 roku rozpoczęły się w Bydgoszczy trwające do 31 sierpnia Międzynarodowe Targi Lotnictwa i Astronautyki zakończone pokazem lotniczym „Air Show”. Patronat nad imprezą objął i przybył osobiście prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.

27 sierpnia 2002 roku doszło do rozszczelnienia instalacji na terenie Zakładów Chemicznych, na skutek czego do atmosfery ulotnił się silnie trujący fosgen. Pięć osób z objawami zatrucia trafiło do Szpitala Miejskiego.

27 sierpnia 2004 roku 265 głosami przy 87 przeciwnych i 54 wstrzymujących się Sejm zdecydował o przyłączeniu Akademii Medycznej w Bydgoszczy do UMK w Toruniu.

27 sierpnia 2007 roku na Starym Rynku rozebrany został stojący tam za pomnikiem Walki i Męczeństwa kamienny szaniec złożony z 80 bloków z piaskowca, ustawiony w 1969 roku. Kamienie przeniesione zostały na plac przed kościołem pw. Świętych Polskich Braci Męczenników na Wyżynach.

Smaki Pomorza i Kujaw – odc. 1: Śliwka Strzelecka.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera