22 sierpnia 1776 roku miało miejsce podpisanie nowej polsko-pruskiej konwencji granicznej, na mocy której Bydgoszcz jako stolica obwodu nadnoteckiego znalazła się po I rozbiorze oficjalnie i ostatecznie w granicach państwa pruskiego.
22 sierpnia 1920 roku spółka handlowa Chudziński&Maciejewski stała się właścicielem budynku przy ulicy Długiej 31 w Bydgoszczy. Handlowcy otwarli tam dom towarowy, później znaną starszym bydgoszczanom „Halę groszową”, a w PRL-u mieścił się tam Dom Ekonomisty.
22 sierpnia 1949 roku w Pomorskim Domu Sztuki przy ul. Gdańskiej wystąpił z recitalem bardzo popularny wówczas piosenkarz, Ludwik Sempoliński.
Tego samego dnia w bydgoskich sklepach mięsnych z powodu „przejściowych” braków w zaopatrzeniu wprowadzono pierwszeństwo w zakupie mięsa i wędlin dla „ludzi pracy”, członków związków zawodowych. Dopiero po obsłużeniu tej kolejki, ekspedientkom wolno było sprzedawać towar pozostałym klientom.
22 sierpnia 1960 roku w bydgoskich zakładach „Eltra” rozpoczęto produkcję miniaturowych odbiorników radiowych o nazwie „Koliber”, które szybko wyparły z rynku poprzednie przenośne radyjko „Eltra” i trafiły do praktycznie każdego domu w Polsce. „Koliber” stał się też cenionym towarem eksportowym.
22 sierpnia 1964 roku do Bydgoszczy przypłynął nowoczesny pchacz zbudowany w Tczewskiej Stoczni Rzecznej dla odbiorcy w Czechosłowacji. Po odbyciu prób sprawności pchacza na terenie toru regatowego w Brdyujściu z udziałem specjalistów z CSRS, pchacz wyruszył drogą wodną do Pragi.
Bydgoszcz na archiwalnych zdjęciach [archiwalne zdjęcia]
22 sierpnia 1967 roku w salonach ZURT w Bydgoszczy po raz pierwszy wystawiono do sprzedaży turystyczne odbiorniki telewizyjne produkcji czechosłowackiej „Camping”. Telewizor na baterie z 12-celowym ekranem kosztował 13 300 złotych, niemal dwa razy więcej niż odbiornik stacjonarny. Oglądających ten towar było mnóstwo, kupujących – niewielu.
22 sierpnia 1976 roku odbyło się uroczyste oddanie do użytku nowej, dwujezdniowej z pasem zieleni i torami tramwajowymi pośrodku arterii – al. Wojska Polskiego na odcinku od skrzyżowania z ul. Szpitalną do bramy „Zachemu”.
22 sierpnia 1977 roku w Szkole Podstawowej nr 48 w Bydgoszczy rozpoczął się nowy rok szkolny według wprowadzonego eksperymentalnie w 9 placówkach w Polsce programu nauczania nowej, 10-letniej szkoły. Z eksperymentu tego, który wzorowano na szkolnictwie w ZSRR, szybko zrezygnowano,
22 sierpnia 1985 roku podczas posiedzenia Miejskiej Rady Narodowej w Bydgoszczy w związku z powołaniem „na inne ważne, odpowiedzialne stanowisko” z funkcji prezydenta miasta ustąpił Andrzej Barkowski, sprawujący ten urząd od ponad trzech i pół roku, od wprowadzenia stanu wojennego.
22 sierpnia 1986 roku na ul. Szubińskiej w Bydgoszczy od jadącej ciężarówki „Kamaz” oderwało się koło i z wielkim impetem wpadło w grupę osób oczekujących na przystanku autobusowym. Jedna osoba zginęła na miejscu, pięć rannych trafiło do szpitala.
22 sierpnia 2003 roku bydgoska policja otrzymała pierwszy fotoradar mierzący prędkość kierowców i wykonujący zdjęcie jadącego zbyt szybko samochodu. Zamontowano go na ul. Fordońskiej.
Flash Info odc 28
