https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium bydgoskie na 18 kwietnia: Groźny pożar baraków przy ul. Skłodowskiej-Curie

Krzysztof Błażejewski
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się 18 kwietnia w Bydgoszczy. [BYDGOSZCZ, KALENDARIUM, 18 KWIETNIA]

18 kwietnia 1689 roku miało miejsce zatwierdzenie powstałego w Bydgoszczy cechu mielcarzy, zajmujących się produkcją słodu i piwa. Bractwo to działało w mieście do połowy XVIII wieku.

18 kwietnia 1884 roku na terenie 1 hektara i 16 arów oferowanych przez gminę Bydgoszcz przy obecnej ulicy Seminaryjnej rozpoczęto budowę pierwszego w mieście szpitala. Pieniądze na jego budowę pochodziły z fundacji zmarłej 9 lat wcześniej Luizy Giese-Rafalskiej. Szpital został otwarty rok później.

18 kwietnia 1920 roku podczas konferencji prezesów większości organizacji społecznych i politycznych w Bydgoszczy uchwalono program obchodów święta 3 Maja, które miało być w mieście świętowane oficjalnie po raz pierwszy w historii. Jednocześnie większość zebranych przeciwstawiła się zamiarom socjalistów zorganizowania w mieście pochodu pierwszomajowego.

>> Najnowsze i najciekawsze informacje z Bydgoszczy i regionu: www.expressbydgoski.pl

18 kwietnia 1923 roku pierwsi nieliczni bydgoszczanie w swoich radioodbiornikach na tzw. kryształki odebrali sygnał programu I Polskiego Radia z Warszawy. Od tego dnia liczba posiadaczy odbiorników radiowych w naszym mieście lawinowo zaczęła rosnąć.

18 kwietnia 1935 roku sąd bydgoski skazał na karę 9 miesięcy pozbawienia wolności 26-letnią recydywistkę, Elżbietę G., która wyspecjalizowała się przy pomocy wspólniczek w okradaniu kościołów, kradzieży pieniędzy z torebek w kościołach i tramwajach w trakcie „sztucznego tłoku” oraz... nieuważnych dzieci posyłanych do sklepu po sprawunki.

Czy rozpoznasz te miejsca w dawnej Bydgoszczy?

18 kwietnia 1939 roku Cegielnia Parowa Józefa Stranza wygrała przetarg na rozbiórkę domu na rogu ul. Marszałka Focha i Karmelickiej, w której wcześniej mieściła się popularna restauracja „Pod Lwem”. Teraz opuszczony budynek szpecił tę część miasta.

18 kwietnia 1982 roku odbył się pierwszy bydgoski uliczny Bieg Pamięci Narodowej na liczącej 20 km trasie z Ostromecka na Stary Rynek w Bydgoszczy. Na starcie stanęło około ćwierć tysiąca uczestników. Biegi te organizowano regularnie do końca lat 80.

Słownik gwary uczniowskiej - tak mówią dzisiejsi uczniowie

18 kwietnia 1991 roku w budynku przy ul. Paderewskiego rozpoczęła działalność druga w Polsce noclegownia dla nosicieli wirusa HIV, powstała przy pomocy m.in. działaczy „Monaru” i Polskiego Czerwonego Krzyża. Przy schronisku działał również punkt konsultacyjny.

Tego samego dnia przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie, naprzeciw szpitala Jurasza, spłonęły dwa istniejące tam drewniane baraki. Na szczęście nikt nie został poszkodowany. Dziś w tym miejscu znajduje się market i parking.

18 kwietnia 2008 roku ponad 200 żołnierzy z 1 Bydgoskiej Brygady Logistycznej wyjechało na pokojowe zagraniczne misje do Afganistanu, Libanu i Czadu.

10 miejsc, których już nie ma w Bydgoszczy

Dziś śmieszą, ale kiedyś to była poważna rzeczywistość:

W epoce PRL-u propagandyści tworzyli plakaty skierowane do różnych grup społecznych i zawodowych, które miały zdopingować ich do bardziej wytężonej pracy, większego zaangażowania w działania na rzecz partii i kraju. Dziś uśmiechamy się, widząc hasła i plakaty z tamtych czasów. Zobaczcie 'dzieła', które dla Was wybraliśmy ►►► Na tym zdjęciu widać tablicę informacyjną, która swoim absurdalnym wezwaniem „Po skończonej pracy załóż majtki" przywołuje klimat plakatów propagandowych PRL-u, wywieszanych w zakładach pracy, i zachęca do właściwego zachowania po fajrancie. Jest to współczesna parafraza prawdziwego hasła „Po skończonej pracy wyłącz urządzenie elektryczne" (tablica z tym hasłem jest na kolejnej planszy galerii).Czy na meblach z czasów PRL można zarobić? (źródło TVN/X-News):<script class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/b077b555-e1bd-97d6-a087-170a9c99d2cb,c491b2db-f178-81e8-5a8f-37764f83cc65,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

Plakaty z przeszłości, czyli nieco propagandy i haseł z tamt...

Polub nas na Facebooku

Do 19 kwietnia będzie ciepło i wiosennie (źródło TVN/X-News):

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski