
Pod koniec ub. roku miasto wyposażyło Szwederowo w osiemnaście defibrylatorów do skutecznej reanimacji. Pomysł zakupu defibrylatorów i zamontowania ich w różnych punktach osiedla zyskał poparcie ponad 900 mieszkańców.
Urządzenia znajdują się m.in. na terenie placówek kulturalnych, szkół, supermarketów, targowisk i kościołów. Koszt tego zadania to 150 tysięcy złotych.

Pomysł budowy miasteczka rowerowego na osiedlu Bohaterów w Nowym Fordonie powstał w 2018 r. Zagłosowało na niego blisko 700 mieszkańców. Miasteczko znajduje się przy ul. gen. A.E. Fieldorfa „Nila”, przy SP nr 17. Wcześniej w tym miejscu znajdowało się stare i nieużywane boisko asfaltowe.
Dzięki tej inwestycji najmłodsi rowerzyści mogą zapoznać się aktywnie z zasadami ruchu drogowego. W miasteczku zaprojektowano m.in. rondo, skrzyżowanie równorzędne, przejazd kolejowy, jednostronne i obustronne zwężenie jezdni i tzw. ósemkę. Inwestycja kosztowała 243 tys. zł. Została oddana do użytku w ubiegłym roku.

Warto dodać, że miasteczka ruchu drogowego powstawały już wcześniej w ramach BBO, m.in. na Bartodziejach czy na osiedlu Tatrzańskim. Miasteczko rowerowe powstało też w Myślęcinku (poza BBO).

W 2017 r. w Bydgoszczy, w ramach Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek, w Parku Kochanowskiego otwarte zostały dwie pierwsze stacje bookcrossingowe. Półki na książki zostały wydrążone w pniach drzew, które odpowiednio zaimpregnowano i przytwierdzono na stałe do podłoża. Stacje wyposażone są w zamykane drzwiczki, które pozwalają na bezpieczne przechowywanie lektur w czasie deszczu.