Pranie firanek czy zasłon dla wielu z nas stanowi wyzwanie. Nieodpowiednia temperatura wody lub niedopasowany środek czyszczący mogą bowiem doprowadzić do uszkodzenia materiału. Jak prać delikatne firanki i zasłony, aby ich nie uszkodzić? Oto krótki poradnik, który pozwoli zadbać o firany, utrwalić ich estetyczny wygląd i świeży zapach.
Jak prać firanki i zasłony?
Zbyt wysoka temperatura prania może stać się przyczyną skurczenia firan. Aby tego uniknąć, pierz firanki oraz zasłony według zaleceń producenta dostępnych na etykiecie. Dość często zdarza się, że odcinamy metki z taką informacją ze względów estetycznych. W takiej sytuacji pierz firany maksymalnie w temperaturze 30 stopni. Takie ustawienie zagwarantuje bezpieczeństwo nawet delikatnych materiałów.
Skutecznym i delikatnym sposobem na wyczyszczenie firanek i zasłon jest pranie ręczne. Nie musisz jednak wykonywać go sposobem naszych babć. Nowoczesne modele pralek posiadają program delikatnego prania albo właśnie prania ręcznego. Tego typu tryb prania działa w chłodniejszej temperaturze oraz przy powolnych, płynnych obrotach bębna w celu zabezpieczenia firan oraz innych delikatnych materiałów przed odkształceniem. Delikatne lub ręczne pranie nada się też przy zasłonach z podatnym na uszkodzenia haftem.
Jak dbać o białe firanki?
Szczególną uwagę warto poświęcić białym firanom, które niestety są podatne na żółknięcie materiału i utratę blasku. Tego typu firanki można co prawda prać z proszkiem lub kapsułkami dedykowanymi białym tkaninom, ale przy dużych zabrudzeniach takie rozwiązanie może okazać się nieskuteczne. Warto postawić na specjalne produkty do prania białych firan np. sól do wybielania firan albo wybielacz do firanek w proszku.
Możesz też skorzystać z domowego patentu na rozjaśnienie starych firanek. W tym celu namocz firany w misce i wsyp do niej dwie łyżki sody oczyszczonej. Po kwadransie wypierz firany. Jeśli wolisz pominąć etap namaczania, możesz dodać trzy łyżki sody oczyszczonej do dozownika w pralce wraz z proszkiem, a następnie włączyć program delikatnego prania.
Produkty do delikatnych firan
Przy pielęgnacji firan oraz zasłon znaczenie ma nie tylko sposób prania, ale też używane środki czyszczące. Podczas ich zakupu zwróć uwagę na:
dobrą rozpuszczalność w wodzie,
działanie zmiękczające tkaninę,
wybielanie – przy białych firanach,
zachowanie intensywności kolorów – przy barwnych zasłonach,
przyjemny zapach,
łagodny skład bez chloru oraz innych agresywnych substancji.
Suszenie firan i zasłon ma znaczenie
Po zakończonym praniu należy rozważyć metodę suszenia firan oraz zasłon. Niestety tego typu ozdoby okna są podatne na zagniecenia, a ich rozłożenie na tradycyjnej suszarce do prania może powodować ocieranie się o podłogę lub pozostawiające ślady zagięcia materiału.
Dobrym patentem jest zawieszenie lekko wilgotnych firan bezpośrednio na karniszu po wypraniu. Taki sposób sprawdzi się przy firankach wykonanych ze sztucznych materiałów, które nie chłoną wody: nylonu, żakardu, woalu, tergalu czy poliestru. Dzięki tej metodzie firany doschną na karniszu, roznosząc przyjemny zapach świeżości w mieszkaniu, a parująca wilgoć naprostuje ewentualne zagniecenia.
Warto pamiętać, że ta metoda nie sprawdzi się przy firanach z naturalnych tkanin, a także ciężkich zasłonach. Te zwykle mocniej chłoną wodę i dłużej schną. Ich zawieszenie na karniszu tuż po wypraniu mogłoby spowodować rozciągnięcie materiału pod wpływem ciężaru wilgoci. W przypadku zasłon sprawdzi się tradycyjne suszenie na sznurku albo wieszaku, po którym prasujemy materiał.
Szukasz sprzetu AGD w dobrych cenach? Sprawdź kody rabatowe MEDIA MARKT oraz promocje i przeceny w innych sklepach online:
