MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak Palikot uwodzi młodych

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
W Toruniu pod skrzydła Janusza Palikota odpływają działacze partyjnej młodzieżówki SLD, w Bydgoszczy - PO. Co ich kusi? Idea świeckiego państwa czy wizja szybszej kariery politycznej?

W Toruniu pod skrzydła Janusza Palikota odpływają działacze partyjnej młodzieżówki SLD, w Bydgoszczy - PO. Co ich kusi? Idea świeckiego państwa czy wizja szybszej kariery politycznej?

<!** Image 2 align=none alt="Image 181554" sub="Młodzi „Palikotowcy” w Toruniu w trakcie przygotowania do akcji zbierania podpisów pod petycją o niepodwyższanie cen biletów MZK. Pierwszy z lewej - Olgierd Rynkiewicz. Petycja ma trafić do przewodniczącego Rady Miasta. /Fot. Adam Zakrzewski">Paweł Barczewski, do niedawna szef Federacji Młodych Socjaldemokratów (FMS) w Toruniu, poczuł miętę do Janusza Palikota podobno już na początku kampanii wyborczej. Tak przynajmniej twierdzą jego byli koledzy z młodzieżówki Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

<!** reklama>- Długo się u nas nie pojawiał, więc zaczęliśmy podejrzewać, że coś jest na rzeczy. Choć odszedł od nas do młodzieżówki Palikota na starcie kampanii, to jakoś daliśmy radę. Gorzej byłoby, gdyby opuścił nas pod jej koniec - mówi Izabela Kazimierczak, 24-letnia studentka politologii, która wraz z Moniką Toporowską tymczasowo szefuje FMS.

<!** Image 3 align=none alt="Image 181554" sub="Bydgoski trzon Ruchu Poparcia Młodych (od lewej): Mateusz Nesterok, Michał Okręglicki i Marcin Karaś. Cała trójka opuściła młodzieżówkę partyjną Platformy Obywatelskiej. Dlaczego? Bo ich rozczarowała. /Fot. Tadeusz Pawłowski">Niewiarygodny zwrot w lewo?

Według Izabeli Kazimierczak, reszta członków FMS jest lojalna i nie planuje wolty w kierunku świeżo utworzonych w Toruniu struktur Ruchu Poparcia Młodych (młodzieżówka Janusza Palikota). Od działaczy RPM słyszymy jednak coś innego.

- Wiele osób z FMS jest zainteresowanych przejściem do nas. Od kilku do kilkunastu przychodzi na nasze zebrania. Nie chcą ujawniać swoich nazwisk, żeby nie narazić się na gniew „starych” działaczy SLD - zdradza Olgierd Rynkiewicz z Ruchu Poparcia Młodych.

Jego kolega Mateusz Szymański, student drugiego roku politologii UMK, dodaje, że wcale go te ruchy nie dziwią. - Sojusz Lewicy Demokratycznej to skostniała organizacja. Niereformowalna. Ruch już stał się dla niego poważną konkurencją, a to przecież dopiero początek drogi - zaznacza. - Dotąd politycznie się nie angażowałem. Od dawna jest mi jednak bliska idea nowoczesnego świeckiego państwa. Niestety, w Polsce dotąd nie było nowoczesnej lewicy, takiej, jak w innych europejskich państwach. Czekałem na taką organizację, jak ta powstała wokół Janusza Palikota.

Lewica Palikota? Izabeli Kazimierczak chce się śmiać. - Dla nas Ruch Palikota nie jest żadną konkurencją, więc jego partyjna młodzieżówka również. Postulaty liberalne pana Palikota wykluczają jego lewicowość. Zresztą, patrząc na historię jego politycznej kariery, ten jego zwrot w lewo jest kompletnie niewiarygodny - uważa. - Mam nadzieję, że wyborcy przejrzą na oczy już wkrótce.

Paweł Barczewski został formalnie odwołany z Federacji Młodych Socjaldemokratów. Formalnie też nie jest wymieniany przez Ruch Poparcia Młodych jako jego członek. W biurze posła Jerzego Wenderlicha (SLD) słyszymy: „Tam (u Palikota - przyp. red.) też go nie chcieli. Nikt inny nie odchodzi, wbrew temu, co pisze prasa”.

Pracownicy biura nie udostępnili nam numeru telefonu do eksprzewodniczącego młodzieżówki.

Ależ właśnie tu jest lewo!

Olgierd Rynkiewicz do Palikota przylgnął na początku lata. Z wykształcenia jest pedagogiem, ale pracuje jako handlowiec. To, co go najtrafniej określa, to słowa: „Ja, apostata”.

- Udało mi się dopełnić wszystkich (niełatwych!) formalności i wyjść z Kościoła katolickiego. Dziś pomagam innym dokonać tego samego, choćby poprzez prowadzenie strony internetowej www.apostazja.pl. Co roku współorganizuję też ogólnopolski zjazd apostatów w Toruniu. Na takich spotkaniach pojawia się od kilkudziesięciu do stu osób. Jest panel dyskusyjny, ale i integracja przy ognisku. Wspomagamy się, doradzamy - mówi Olgierd Rynkiewicz.

Dla niego to właśnie Ruch Palikota jest lewą stroną sceny politycznej. Podkreśla, że dotychczas nikt nie zajął się na poważnie apostazją i warunkami, na jakich zgadza się na nią Kościół. Żadna z sił politycznych nie zmierzyła się skutecznie z tematem instrukcji, wydanej przez Konferencję Episkopatu Polski we wrześniu 2008 roku. Mówi ona, że aktu apostazji dokonać może jedynie osoba pełnoletnia. Do tego musi uzbroić się w odpis aktu chrztu, oświadczenie woli na piśmie z umotywowaną decyzją i przyprowadzić ze sobą dwoje pełnoletnich świadków.

- Początkowo uważaliśmy, że instrukcja, choć restrykcyjna, jest w końcu oficjalnym narzędziem działającym na naszą korzyść, by podpierać się nią w przypadkach utrudniania procedury. Jeśli się jednak głębiej zastanowić, to konieczność przejścia tą upokarzającą dla niektórych drogą sprawia, że jesteśmy jeszcze bardziej zniewoleni przez Kościół. Mówiąc apostazja - myślę wolność. Wolność sumienia i światopoglądu. Tymczasem hierarchowie Kościoła skutecznie nam tę wolność odbierają od zarania dziejów - uważa Olgierd Rynkiewicz.

Antyklerykalizm to jedna z postaw, która przyciąga młodych pod skrzydła Palikota. - Młodzież po prostu się do nas garnie. Nie musimy nikomu „podkradać” członków. Młodzi sami się organizują i szukają z nami kontaktu. Jutro mam spotkanie z młodzieżowcami we Włocławku, potem będzie Grudziądz - mówi Aleksander Weiwer, szef Stowarzyszenia Ruch Poparcia Palikota w Toruniu i (do czasu wewnątrzpartyjnych wyborów) pełnomocnik Ruchu Palikota w Toruniu.

Dodaje, że młodym sprzyja też charakter ruchu. - Nie jesteśmy partią wodzowską. Stąd już niedługo zmienimy nazwę. Nasze młodzieżówki są niezależne od struktur partyjnych. Młodym trzeba dać wolność, prawo do samoorganizowania się. U nas to mają - twierdzi.

Jak Mateusz rzucił demokratów

- Złego słowa nie powiem o tym chłopaku. Dobrze nam się współpracowało. Ale myślę, że wybrał Ruch Palikota nie tyle z przyczyn ideowych, jak twierdzi, ale politycznych. Widocznie uznał, że w świeżych, mniej licznych strukturach łatwiej się wybije - mówi Mateusz Zwolak, od trzech tygodni szef Stowarzyszenia Młodzi Demokraci w Bydgoszczy (młodzieżówka Platformy Obywatelskiej). Ma 23 lata, studiuje zaocznie w Gdańsku, ale pracuje i mieszka nad Brdą. O Ruchu Janusza Palikota mówi krótko: „Czy to w ogóle przetrwa?”.

Drugi Mateusz - Nesterok - nieźle namieszał w środowisku Młodych Demokratów. Licealista jeszcze całkiem niedawno był bardzo zaangażowany w działalność SMD. Roznosił ulotki wyborcze, pokazywał się z kandydatami, namawiał do głosowania na działaczy PO. Na Facebooku prezentował zdjęcia w otoczeniu posła PO Pawła Olszewskiego i ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. Co się stało, że porzucił demokratów i zaczął budować struktury młodzieżówki Ruchu Palikota w Bydgoszczy? Na dodatek, zabierając ze sobą dwóch innych działaczy SMD - 18-letniego Marcina Karasia i 19-letniego Michała Okręglickiego?

„Moim zdaniem bydgoskie koło Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci” nie wniosło do tej pory nic w życie Bydgoszczy, nie zrealizowało żadnego z większych projektów, nie organizowało akcji pomocy młodym ludziom, ani żadnych innych akcji społecznych, określonych w statucie. Ja sam potrafiłem połączyć bardzo aktywną działalność w Stowarzyszeniu „Młodzi Demokraci” z wieloma interwencjami w zgłaszanych przypadkach łamania praw zwierząt i z walką o te prawa. Dodatkowo miałem czas i siły na doraźną pomoc w innych organizacjach, których jestem członkiem, a także organizacjach partnerskich - napisał Mateusz Nesterok w swojej rezygnacji. - Jako osoba, która od dziecka interesuje się nie tylko ochroną zwierząt, ekologią i polityką, ale też informatyką oraz prawem, zdołałem godzić szkołę i wszelką pracę wolontaryjną z dodatkowymi poradami i pomocą mieszkańcom miasta, a także całego kraju w sprawach, które ich nurtują. Szybkie i skuteczne wyszukiwanie informacji, bardzo dobra znajomość obsługi komputera, obycie w prawie obowiązującym na terenie Rzeczypospolitej Polskiej - te i inne umiejętności wykorzystuję w nieodpłatnej pomocy ludziom, którzy do mnie piszą. Za przykład mogę podać artykuły o telefonii Dialog, którymi zainteresowałem „Gazetę Pomorską”.

Będzie szansa w wyborach

Szef bydgoskich Młodych Demokratów mówi, żeby nie demonizować sprawy. - Z trzech, którzy nas opuścili, tylko Mateusz Nesterok był aktywnym członkiem naszego koła. Dwóch pozostałych od ponad roku nie widziałem na zebraniach. Strata dla nas to więc, de facto, pojedyncza - twierdzi Mateusz Zwolak. - Inni? Nie sądzę, by jeszcze ktoś odszedł do Palikota. Rozmawiamy szczerze - wiem, na czym stoję.

Internauci ostro komentowali informację o odejściu trzech bydoskich demokratów. „Prawda jest taka, że w młodzieżówce PO oni nie mieli żadnych stanowisk. Tworzenie nowych struktur automatycznie daje szansę zostania tam „kimś” - szefem, wiceprzewodniczącym, kimkolwiek. Teraz to są licealiści, za trzy lata będą studentami, ubiegającymi się o mandat radnego i łatwiej im będzie przebić się na wyższe miejsce na liście Palikota” - napisał na forum jednej z gazet koko_bdg.

Inni gratulowali odwagi tym, którzy „poznali się na PO”. Dokąd zajdą młodzi z Januszem Palikotem, czas pokaże. Jeśli ruch przetrwa, jego młodzieżówki będą kuźnią polityków, którzy swoją szansę dostaną w wyborach samorządowych w 2014 roku.


Fakty

Co trzeci uczeń postawił na Palikota

<!** Image 4 align=none alt="Image 181554" >Ruch Palikota zwyciężył w „młodzieżowych” prawyborach parlamentarnych, uzyskując 35,9 proc. głosów. Wielu sympatyków miał też w IV LO w Toruniu (na zdjęciu głosowanie w tej szkole). Choć prawybory w szkołach, zorganizowane w ramach programu „Młodzi głosują”, odbyły się 30 września, to ich wyniki podano dopiero po wyborach.

Na drugim miejscu w prawyborach znalazło się PiS z wynikiem - 20,9 proc., a na trzecim - PO z poparciem 20,4 proc. Kolejne miejsca zajęły - SLD który zdobył 6,3 proc. głosów i PJN z 5,3 proc. Inne ugrupowania nie przekroczyły progu wyborczego.


WARTO WIEDZIEĆ

Partyjne młodzieżówki od lewa do prawa - w telegraficznym skrócie.

Młodzi Socjaliści - ugrupowanie lewicowe, zrzeszające głównie studentów. Niedawno wystosowało apel do Ruchu Palikota. Chcą, aby ten albo zmodyfikował swój program gospodarczy (zbyt liberalny i mało społeczny), albo przestał okreslać się mianem lewicy. Ruch odpowiedział za pośrednictwem swojego rzecznika, że „podział na polityczną lewicę i prawicę jest anachroniczny”.

Federacja Młodych Socjaldemokratów - organizacja nazywana młodzieżówką SLD. Pierwsze punkty programu to: świeckość państwa, mieszkania dla młodych - społeczna gospodarka mieszkaniowa, instytucjonalna pomoc dla młodych przedsiębiorców oraz nowoczesna polityka prorodzinna - urlopy macierzyńskie i wychowawcze, żłobki, przedszkola. FMS podaje, że zrzesza ok. 10 tysięcy członków.

Stowarzyszenie Młodzi Demokraci - „Jesteśmy polityczno-społeczną organizacją młodzieżową, związaną z Platformą Obywatelską. Stowarzyszenie ma blisko 7000 członków w wieku 16-30 lat, zrzeszonych w 16 regionach i ponad 160 kołach lokalnych. Blisko sześćdziesięciu młodych demokratów jest radnymi wszystkich szczebli samorządu terytorialnego, mamy też w swoich szeregach jednego posła” - piszą na swojej stronie demokraci. Pierwszy cel statutowy: działanie na rzecz zwiększania udziału ludzi młodych w życiu publicznym.

Forum Młodych Ludowców - młodzieżówka Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ma struktury w 16 województwach.

Forum Młodych PiS - jak nazwa głosi jest młodzieżówką PiS. Zrzesza osoby w wieku od 16 do 29 lat. Dla kogo jest przeznaczona? „Jeśli interesują Cię sprawy Naszej Ojczyzny, bliskie Ci są poglądy wyrażane przez Prawo i Sprawiedliwość, chcesz, by Polska była krajem nowoczesnym, ale szanującym dorobek Twoich dziadków i pradziadków - przyłącz się!”

Sekcja młodzieżowa Kongresu Nowej Prawicy - to młode zaplecze prawicy, zrzeszającej m.in. zwolenników UPR, Janusza Korwina-Mikkego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski