Wybieramy Osobowość Roku w kategorii Działalność społeczna i charytatywna
Nominacja za:
pracę społeczną, aktywizującą sądeckich seniorów - słuchaczy Sądeckiego UTW, w ramach Zespołu Dziennikarzy Obywatelskich, który przygotowuje kwartalnik "Biuletyn Sądeckiego UTW" wydawany przez Sądecki UTW.
Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku
Dziękuję Zarządowi Sądeckiego UTW za zgłoszenie mojej osoby do nominacji, a Kapitule Plebiscytu „Gazety Krakowskiej” i „Dziennika Polskiego” za nominację do tytułu Osobowość Roku 2023 w kategorii Działalność społeczna i charytatywna.
Czuję się zaszczycona, dziękuję Państwu za oddane na mnie głosy, niewątpliwie jest to motywacja do dalszego działania. Gratuluję wszystkim pozostałym nominowanym osobom.
Z SUTW, obchodzącym w tym roku 20 lecie, związana jestem od początku jego istnienia, czyli od 2004 roku, pełniąc funkcję wiceprezesa Zarządu od 2011. Jestem dumna, że mogę być częścią uniwersyteckiej społeczności.
Potęga w grupie
Traktuję to wyróżnienie jako nagrodę dla słuchaczy SUTW, którzy zaangażowali się w tworzenie Biuletynu SUTW, w tym: dziennikarzy obywatelskich, fotografów, grafików, młodych współpracowników, jak i tych, którzy działając prężnie na rzecz SUTW promują środowisko sądeckich seniorów.
Odpowiedzialność za słowo.
W wydawanych Biuletynach, możemy przeczytać całą historię naszego Uniwersytetu, a piszą te teksty wspaniali ludzie, dziennikarze obywatelscy, oddani idei "Uczenia się przez cale życie". Udało mi się zgromadzić wokół siebie zgrany, uzupełniający się i pełen pomysłów zespół. Doskonalimy swoje umiejętności, a reakcje czytelników mobilizują nas do zmian. Zajęcia z językoznawstwa, a następnie warsztaty dziennikarskie prowadzone przez sądeckich dziennikarzy „Gazety Krakowskiej” czy „Dobrego Tygodnika Sądeckiego”, warsztaty dot. edycji tekstu, mediów wielu zachęciły do dzielenia się swoimi umiejętnościami na łamach „Biuletynu SUTW”.
Kwartalnik ukazuje się od 2005 roku i w całości – od tekstów, fotografii, redakcji po skład – tworzony jest przez seniorów. Biuletyn wydawany jest w formacie A4, druk czarno-biały. Ilość stron 32+okładka i wkładka wewnętrzna na papierze kredowym, w kolorze. ISSN 1899-721X. Mam przyjemność czuwać nad pracami zespołu redakcyjnego od 6 numeru, to duże wyzwanie!
Obecnie w skład zespołu redakcyjnego Biuletynu SUTW wchodzą: Wiesława Borczyk, Jadwiga Banach, Maria Harcuła, Elżbieta Pachoń, Maria Baran, Barbara Gieroń, Maria Halina Starzyk, Irena Cepielik, Rozalia Kulasik, Krystyna Słąby, Teresa Barbara Kopczyńska, Krystyna Stendera, Elżbieta Cholewa. Współpracują: Katarzyna Borczyk, Zofia Mółka, Katarzyna Zygmunt, Mariusz Szewczuk, Krystyna Jagodzińska-Kohmann. Korekta: Maria Magdalena Kroh, Zdjęcia: Elżbieta Cabak, Józef Bartkowski, Władysław Szwenik.
Ostatni, 76 numer Biuletynu SUTW, wydaliśmy z okazji jubileuszu 20-lecia działalności naszej, społecznej uczelni dla osób starszych, mieszkańców miasta Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego.
Fenomen UTW
Wiesława Borczyk, prezes Sądeckiego UTW i Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW, napisała: „To nasza wspaniała wizytówka, z której wszyscy możemy być dumni ! W Biuletynie można przeczytać o różnych formach realizacji przez słuchaczy Uniwersytetu rozwoju osobistego, intelektualnego i społecznego poprzez uczestnictwo w programach edukacyjno-aktywizujących; o poszukiwaniu nowych celów i zainteresowań; o rozwijaniu swoich talentów i pasji; o atrakcyjnie spędzanym czasie wolnym; o nawiązywaniu nowych, koleżeńskich relacji, a także przyjaźni.
Autorzy tekstów piszą o znaczeniu edukacji w życiu osób starszych, o historii i roli Uniwersytetu w życiu społeczności lokalnej. Również o uczestnictwie w społeczności Uniwersytetów Trzeciego Wieku w kraju, w tworzeniu polityki senioralnej oraz „srebrnej gospodarki”. Wiele inicjatyw regionalnych, ogólnopolskich, a także międzynarodowych dotyczących seniorów i starzejącego się społeczeństwa miało swój początek, zrodziło się na Sądecczyźnie.
W latach 2009-20019 odbywało się corocznie „Forum III Wieku” w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju i Nowym Sączu. Uczestniczyli w nim przedstawiciele świata polityki, parlamentu, rządu, środowiska naukowego, biznesu i organizacji pozarządowych oraz mediów.
Sądecki UTW był m.in. inicjatorem utworzenia w 2007 r. Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW, pierwszej parasolowej organizacji zrzeszającej UTW w naszym kraju, a siedziba Federacji UTW jest w Nowym Sączu.
Przygotowując Biuletyn, uświadomiliśmy sobie, że nasz Uniwersytet, w okresie 20 lat działalności, stał się rozpoznawalną marką, którą wspólnymi siłami sądeckich seniorów i wielu partnerów oraz przedstawicieli młodszych pokoleń, udało nam się stworzyć. Około 10 tys. osób starszych, mieszkańców Sądecczyzny skorzystało w tym okresie z oferty Uniwersytetu. Możemy więc podsumować: Tak działa fenomen Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Podobnie jak Uniwersytet powstał z zapotrzebowania społecznego, tak i to czasopismo narodziło się z potrzeby utrzymywania stałego kontaktu ze słuchaczami, ich integracji i dania możliwości ponownego sięgania do treści edukacyjnych. Warto przytoczyć opinię prof. Bolesława Farona:
„Obraz aktywności starszych wiekiem obywateli Nowego Sącza daje zbiorowe opracowanie – (rzecz sama w sobie unikalna )– słuchaczy Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku – prasa dla seniorów. To wybitnie niszowe pismo, redagowane przez grupę aktywistów słuchaczy kursów dla dorosłych wykazuje żywotność tak potrzeby ekspresji, jak i żywe zainteresowanie uczestników informacjami Biuletynu”.
Zarówno SUTW jak i wydawane pod jego auspicjami czasopismo są wysoko oceniane nie tylko w kraju, ale także za granicą. Laureatka tytułu Osobowość Roku 2023”ma w tej ocenie duży wkład.