Informacje o uwolnieniu prof. Walczaka uzyskała od MSZ Polska Agencja Prasowa. - Polski biolog przetrzymywany od miesięcy w Iranie wrócił w grudniu do kraju - ujawnił Agencji rzecznik prasowy resortu Łukasz Jasina. - Jest cały i zdrowy. Dobrze, że jest już w domu.
Do aresztu trafiło trzech profesorów
Profesor Walczak z katedry mikrobiologii środowiskowej i biotechnologii UMK wraz z dwoma innymi toruńskimi naukowcami z UMK został zatrzymany przez irańską Gwardię Rewolucyjną. Oprócz niego w areszcie przebywali profesorowie Przemysław Charzyński i Marcin Świtoniak z Katedry Gleboznawstwa i Kształtowania Krajobrazu. Ci ostatni zostali jednak wcześniej zwolnieni i wrócili do pracy.
Na prośbę MSZ i dla dobra poszkodowanego sprawa była wiele miesięcy utrzymywana w tajemnicy przez UMK. Dopiero po jej nagłośnieniu przez media irańskie uczelnia przedstawiła szerszy kontekst wydarzeń: - We wrześniu ubiegłego roku trzech naszych pracowników wyjechało na badania do Iranu - relacjonował rzecznik UMK prof. Marcin Czyżniewski. - Wszyscy zostali zatrzymani przez irańskie służby, ale dwóch zostało uwolnionych po przesłuchaniu, natomiast prof. Walczakowi postawiono zarzuty i został on skazany na trzy lata pozbawienia wolności.
Przedstawiciele UMK zapewniali o stałym kontakcie z rodziną skazanego naukowca oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Działania konsularne na rzecz uwolnienia naukowca z oczywistych przyczyn były niejawne.
Żadnych poważnych zarzutów
Eksperci są zgodni, że aresztowanie naukowców było ze strony Iranu rodzajem prowokacji. Zarzut dotyczył między innymi zbierania próbek geologicznych w pobliżu terenu ćwiczeń rakietowych Sepah. Korespondencja profesora przez Whatsup, pokazana przez irańskie media jako jeden z dowodów winy, nie zawierała niczego, co mogłoby stanowić podstawę do oskarżeń.
Prof. Maciej Walczak jest biologiem katedry mikrobiologii środowiskowej i biotechnologii Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego zainteresowania badawcze to m.in. mikroorganizmy różnych środowisk, w tym także zastosowanie mikroorganizmów w ochronie środowiska i technologiach przemysłowych.
