https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Iran. Trwają protesty w związku ze zgonem młodej kobiety. Czy do jej śmierci przyczyniła się irańska policja?

Mateusz Zbroja
Opracowanie:
W Iranie trwają protesty po śmierci 22-letniej Mahsy Amini, która w zeszłym tygodniu zapadła w śpiączkę po aresztowaniu przez policję ds. moralności.
W Iranie trwają protesty po śmierci 22-letniej Mahsy Amini, która w zeszłym tygodniu zapadła w śpiączkę po aresztowaniu przez policję ds. moralności. OZAN KOSE/AFP/East News
Pięć osób zginęło w poniedziałek w kurdyjskim regionie Iranu w trakcie protestów w związku ze śmiercią młodej Iranki, która zmarła po zatrzymaniu jej przez policję ds. moralności, egzekwującej surowe przepisy dotyczące nakrycia głowy - poinformowały kurdyjskie grupy prawnicze. Mahsa Amini, 22-latka z kurdyjskiej prowincji w Iranie, zapadła w śpiączkę i zmarła po aresztowaniu w Teheranie w zeszłym tygodniu. Wydarzenie to wywołało falę protestów, które trwają od trzech dni.

Według lokalnych organizacji praw człowieka, dwie osoby zginęły, gdy siły bezpieczeństwa otworzyły ogień do protestujących w kurdyjskim Sakez, rodzinnym mieście zmarłej w zeszłym tygodniu Amini.

Zginęła nie tylko Amini

Dwie inne osoby zostały zabite w mieście Divandarreh w "bezpośrednim ostrzale” sił bezpieczeństwa, a jedna zginęła w Dehgolan, również w regionie kurdyjskim.

Teheran nie potwierdził tych danych. Oficjalna agencja informacyjna Irna poinformowała, że w wielu miastach w siedmiu prowincjach odbyły się "ograniczone" protesty, które zostały rozpędzone przez policję. Telewizja państwowa podała, że aresztowano wielu protestujących, ale zaprzeczyła "niektórym twierdzeniom o śmierci w mediach społecznościowych".

Prezydent Iranu zażądał dochodzenia

Władze rozpoczęły dochodzenie w sprawie śmierci Mahsy Amini po tym, jak zażądał tego prezydent Iranu Ebrahim Raisi. Policja twierdzi, że 22-latka zachorowała, gdy czekała wraz z innymi zatrzymanymi kobietami na posterunku policji ds. moralności.

Zgodnie z irańskim (islamskim) prawem Szariatu, narzuconym po rewolucji w 1979 roku, kobiety są zobowiązane do zakrywania włosów i noszenia długich, luźnych ubrań, aby ukryć swoją sylwetkę. Łamiącym prawo grozi publiczne upomnienie, grzywna lub areszt.

lena

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski