https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Internet ułatwia życie

Marcin Danielak
Wbrew pozorom, korzystanie z Internetu nie jest trudną sprawą. Pozwala za łatwo utrzymywać kontakty z innymi ludźmi.

Wbrew pozorom, korzystanie z Internetu nie jest trudną sprawą. Pozwala za łatwo utrzymywać kontakty z innymi ludźmi.

<!** Image 2 align=none alt="Image 174504" sub="Jak założyć konto internetowe (e-mail) pokazujemy na przykładzie poczty Gmail (Google) / Grafika. Milena Wojtkowiak">Papierowe pamiętniki, w których można spisywać historię swojego życia, odchodzą w przeszłość. Ich nowoczesny odpowiednik - internetowy blog - jest znacznie bardziej praktyczny, choć nie pachnie atramentem. Ale kto dziś w ogóle pisze piórem?

<!** reklama>Aby założyć blog, należy się zalogować na jednym z serwisów (www.blog.pl, www.blog.onet.pl, www.blog.interia.pl, www.blogspot.pl). W każdym przypadku wygląda to inaczej, zwykle szczegółowa instrukcja znacznie ułatwia rejestrację. Jaki jest efekt? Nasze codzienne przemyślenia może czytać każdy. Co ciekawe, na pisaniu blogów mogą nieźle zarobić.

Znajdź znajomego

Portale społecznościowe to takie strony, które skupiają znajomych. Osoba, która ma na nich konto może wysyłać zdjęcia, informacje, filmiki do innych użytkowników. Najbardziej popularnymi „społecznościówkami” w Polsce są Facebook i Nasza Klasa. Oba działają na podobnej zasadzie. Najpierw zakładamy konto, później dodajemy znajomych, których możemy szukać dzięki wyszukiwarce. Trzeba przyznać, że Facebook - najbardziej popularny serwis na świecie, jest dość trudny w obsłudze, jednak można się przyzwyczaić. Rodzima Nasza Klasa jest bardziej intuicyjna, choć coraz mniej popularna wśród Polaków.

Strona www

Aby zaistnieć w sieci, można także założyć swoją stronę internetową. Jednak wymaga to trochę więcej zachodu. Trzeba znaleźć informatyka, który ją stworzy i umieści na serwerze. Poza opłaceniem jego pracy, musimy zapłacić za adres internetowy i miejsce na serwerze. Swoje strony www mają firmy, instytucje, rzadziej osoby prywatne. W ostatnim czasie bardziej popularne jest zakładanie kont na wspomnianych serwisach społecznościowych.

Nawiąż kontakt

Odległość tysięcy kilometrów pomiędzy dwiema osobami nie stanowi dziś problemu. Możemy ze znajomym z Australii rozmawiać i widzieć się częściej niż z sąsiadem zza ściany. I to zupełnie za darmo.

Serwis Skype powstał w 2004 roku i umożliwia rozmawianie z drugą osobą. Jeśli obie osoby mają kamerkę internetową, mogą się także widzieć. Wystarczy mieć konto na serwisie, jego założenie trwa kilka chwil.

Na zakupy

Internet to możliwość zrobienia tanich zakupów. Towary kupowane za jego pośrednictwem mogą być znacznie tańsze niż w tradycyjnym sklepie. Dla tych, którzy lubią także stare rzeczy, stworzono portale aukcyjne. Najpopularniejszymi z nich są Allegro.pl i Ebay.com. Szczególnie ten pierwszy, polski, pozwala na kupienie dosłownie wszystkiego.

Przy wyborze towaru przydatne są porównywarki cenowe (np. Ceneo.pl). Dzięki nim można wybrać najtańszy towar. Korzystanie z nich jest bardzo proste i intuicyjne.


Warto wiedzieć

Adresy, które zamieszczamy poniżej, warto odwiedzić.

skype.com - umożliwia bezpłatne rozmowy za pośrednictwem Internetu (także wideo)

facebook.com, nasza-klasa.pl - serwisy społecznościowe, dzięki którym nawiążemy kontakt z dawno niewidzianymi znajomymi

mail.google.com - poczta internetowa firmowana przez Google, obecnie jedna z najbardziej popularnych nie tylko w Polsce, ale i na świecie


Seniorzy na portalach społecznościowych

 

Portale społecznościowe nie są już wyłącznie domeną nastolatków i młodych ludzi, jak to było kilka lat temu.

Obecnie cieszą się popularnością także wśród tych, którzy są starsi według metryki, ale wciąż młodzi duchem.

Dynamiczny rozwój Facebooka, Twittera i innych serwisów społecznościowych w ubiegłym roku spowodowany był częściowo wzrostem zainteresowania portalami tego typu wśród osób dojrzałych. Z badania Pew Internet i American Life Project wynika, że liczba ponadpięćdziesięcioletnich użytkowników wspomnianych stron podwoiła się w ubiegłym roku kontynuując trend silnego wzrostu. W rzeczywistości wśród osób z grupy wiekowej 50-64 lata ilość korzystających z serwisów społecznościowych wzrosła o 88 procent w ubiegłym roku. W przypadku seniorów w wieku powyżej 65 lat zaś podwoiła się.

Młodsze pokolenie w dalszym ciągu stanowi najliczniejszą grupę użytkowników Facebooka i innych tego typu stron. Jednak raport wskazuje, że baby boomers (osoby urodzone w powojennym wyżu demograficznym w latach 1946-1964), stanowią najszybciej rosnącą tu grupę.

Według Pew Centre, na taką sytuację składa się kilka czynników. Jakkolwiek Facebook nie został stworzony z myślą o poszukiwaniu starych znajomych, siedmiu na dziesięciu użytkowników korzysta z tego portalu także w takim celu. Z niemal połową internautów po pięćdziesiątce, korzystających ze wspomnianych stron, skontaktował się przyjaciel z dawnych lat.

Modyfikacje związane z upływem czasu - przejście na emeryturę, zmiana sposobu zarabiania na życie, etc., sprawiają, że sieci społecznościowe mogą być dobrym sposobem na pozostanie w kontakcie z przyjaciółmi i znajomymi, a także na znalezienie pomocy.

Ponadto, jak zauważa Pew, cierpiący na choroby przewlekłe użytkownicy Internetu chętnie zakładają blogi lub uczestniczą w dyskusjach na temat określonej dolegliwości. Internauci wymieniają się swoimi doświadczeniami w walce z chorobą, czynią uwagi na temat leków i terapii oraz służą pomocą innym pacjentom.

Z myślą o emerytach na Florydzie zorganizowano kursy „Wprowadzenie do Facebooka”. W Polsce podobne szkolenia organizują uniwersytety trzeciego wieku.

Jednak jest też druga strona medalu. Grupą zarówno najlepiej oceniającą działalność portali, jak i najmniej wobec niej krytyczną są użytkownicy Internetu mający od 18 do 24 lat. Nie tylko pozytywne aspekty funkcjonowania portali, ale i negatywne najczęściej dostrzegają natomiast badani w wieku 55–64 lata - twierdzą oni, że serwisy społecznościowe ułatwiają pokazywanie siebie w lepszym świetle, tworzą fałszywy obraz rzeczywistości oraz ograniczają prywatność.(senior.pl)

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski