https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inowrocław - miasto z bazyliką

Renata Napierkowska
Podczas niedzielnej mszy świętej pontyfikalnej odprawianej przez arcybiskupa Henryka Muszyńskiego cały świat się dowie, że inowrocławska świątynia stała się bazyliką.

Podczas niedzielnej mszy świętej pontyfikalnej odprawianej przez arcybiskupa Henryka Muszyńskiego cały świat się dowie, że inowrocławska świątynia stała się bazyliką.

Uroczystości będzie transmitować telewizja „Polonia”. Papież Benedykt XVI podniósł kamienny XII-wieczny kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny do rangi bazyliki mniejszej. To wielkie wyróżnienie, bowiem w całym dekanacie gnieźnieńskim takiej godności dostąpiły tylko trzy świątynie - w Trzemesznie i Kruszwicy oraz katedra w Gnieźnie. Inowrocławska świątynia, zwana popularnie „Ruiną”, jest więc czwartym kościołem, który ma tę rangę.

<!** reklama>- Tytuł bazyliki mniejszej pozwala na szczególną łączność ze Stolicą Apostolską. Możemy używać odznaki papieskiej, to jest kluczy ukośnie złożonych na chorągwiach procesyjnych, szatach liturgicznych i na pieczęci bazyliki - wylicza proboszcz - ksiądz kanonik Tadeusz Kościelny.

Jeszcze dzisiaj nad wejściem do świątyni zostanie umieszczony herb papieski. Główne uroczystości odbędą się jutro. O godz. 12.30 referaty na temat „Dziejów kościoła” wygłosi dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza, Janina Sikorska, a proboszcz ksiądz Tadeusz Kościelny przypomni o wyróżnieniach i zobowiązaniach związanych z podniesieniem do godności bazyliki mniejszej. O 13 rozpocznie się msza św. pontyfikalna, którą odprawi metropolita gnieźnieński, ksiądz arcybiskup Henryk Muszyński. Nabożeństwo będzie transmitowane przez telewizję „Polonia”.

Starania o to, by kamienny kościółek z XII wieku stał się bazyliką trwały dwa lata. Proboszcz 18 lutego 2006 roku poprosił arcybiskupa o zgodę, by nadano świątyni taką godność. Później pozytywną opinię musiała wydać Konferencja Episkopatu, by prośba mogła trafić do Rzymu do Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Jako ostatni podpis pod dokumentem złożył papież Benedykt XVI. 10 kwietnia tego roku przyszła odpowiedź z Rzymu, nadająca kościołowi rangę bazyliki.

- Myślę, że nasz kościół zasłużył w pełni na takie wyróżnienie swoją godnością, architekturą i bogatą historią. Od 1834 do 1900 roku był w stanie ruiny. To, że został odbudowany i dziś stanowi najcenniejszy zabytek miasta, jest zasługą biskupa Antoniego Laubitza i niemieckiego architekta Juliusza Kothe - podkreśla proboszcz bazyliki. 4Komentuj: www.express.bydgoski.pl

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski