5 sierpnia 1637 roku król Władysław IV Waza zabronił wszystkim obcym kupcom spławiania towarów Brdą bez uiszczania opłat celnych. Obcy szyprowie mieli odtąd płacić miastu 30-50 złotych w zależności od wielkości statku. Ograniczenie to nie dotyczyło jednak szlachty spławiającej zboże na własnych statkach
5 sierpnia 1772 roku miało miejsce podpisanie w Petersburgu traktatu rozbiorowego, w którym określono, że nowa granica między Prusami i Rzeczpospolitą biec będzie w linii prostej od Wisły do Noteci, bez określania przynależności państwowej Bydgoszczy, która jednak w tym czasie była już obsadzona przez pruskie wojska i została przez Prusy zagarnięta.
5 sierpnia 1915 roku zorganizowano w Bydgoszczy święto z okazji zajęcia przez wojska niemieckie Warszawy. Odbył się pochód z muzyką i śpiewem zakończony manifestacją radości pod pomnikiem Fryderyka Wielkiego na Starym Rynku.
5 sierpnia 1922 roku po raz pierwszy w Bydgoszczy odbyły się przy szosie szubińskiej wyścigi konne połączone z typowaniem zwycięzcy, tzw. totalizatorem. W głównym wyścigu zwyciężył olimpijczyk ze Sztokholmu z 1912 roku Sergiusz Zahorowski, reprezentujący wówczas Rosję. W międzywojniu wyścigi konne należały do ulubionych rozrywek bydgoszczan.
5 sierpnia 1924 roku przebywający od dwóch dni w Bydgoszczy prezydent RP Stanisław Wojciechowski w towarzystwie działaczy Izby Przemysłowo-Handlowej zwiedził wystawę wzorów i wynalazków przemysłowych eksponowaną w budynku przy Nowym Rynku 8.
Absurdy bydgoskie przechodzą ludzkie pojęcie. Takie rzeczy t...
5 sierpnia 1928 roku w Amsterdamie podczas igrzysk olimpijskich na posiedzeniu Międzynarodowej Federacji Wioślarskiej zapadła decyzja o powierzeniu Bydgoszczy organizacji wioślarskich mistrzostw Europy w 1929 roku.
5 sierpnia 1929 roku w Bydgoszczy zakończył się II etap drugiego kolarskiego Wyścigu Dookoła Polski, prowadzący z Łodzi o długości 214 km. Etapowe zwycięstwo odniósł Józef Stefański, kolarz z Warszawy. Czwarty był bydgoszczanin Feliks Więcek, triumfator I WDP rozegranego rok wcześniej.
5 sierpnia 1933 roku na stadionie Miejskim w Bydgoszczy odbyła się późnym wieczorem tzw. Noc Wenecka. Z pokazami wystąpili bydgoscy sokoli, odbyły się w świetle reflektorów wyścigi kolarskie na bieżni, a następnie pokaz ogni sztucznych.
5 sierpnia 1934 roku słynna polska tenisistka Jadwiga Jędrzejowska wygrała wielki międzynarodowy turniej tenisowy, IV otwarte mistrzostwa Bydgoszczy, które odbyły się z udziałem tenisistów z 6 państw. Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Grek Stalios.
5 sierpnia 1942 roku niemiecki poeta i powieściopisarz Franz Luedke, który na ochotnika zgłosił się do Wehrmachtu, w 60. urodziny otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Bydgoszczy. Tego samego dnia jego imieniem nazwano ulicę w Bydgoszczy (wcześniej ul. Reymonta).
5 sierpnia 1965 roku po południu przez Bydgoszcz przeszła gwałtowna burza połączona z huraganową wichurą. Podmuch trwał tylko 6 minut, ale w jego efekcie na terenie Smukały, Myślęcinka i Brdyujścia wyrwaniu z korzeniami lub złamaniu uległo ponad 500 drzew.
5 sierpnia 1978 roku w amfiteatrze Zawiszy wystąpił popularny Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.
5 sierpnia 2015 roku po 15-letnim oczekiwaniu otwarto w Bydgoszczy sklep popularnej szwedzkiej firmy Ikea, pierwszy w kujawsko-pomorskim, dziewiąty w kraju. Tłumy klientów oczekiwały od wczesnego rana, więc zamiast planowo o godz. 10, otwarcie drzwi miało miejsce o godz. 9.40. Jednorazowo w sklepie mogło się zmieścić nawet 25 tys. klientów.
FLESZ - Nieudane wakacje? Masz prawo do reklamacji!
źródło: TVN/x-news
