Matury trwają w najlepsze, tymczasem szkoły wyższe już łowią kandydatów. Kuszą nowymi kierunkami kształcenia, deklarując ich powodzenie na rynku pracy.
Wczoraj o północy ruszyła na stronie internetowej UKW zakładka, ważna dla chętnych do podjęcia studiów w tej uczelni. Www.rekrutacja.ukw.edu.pl wykorzystało natychmiast, już w nocy, 120 osób.
- Do 3. lipca można aplikować na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite magisterskie (psychologia), a do 12 września na niestacjonarne pierwszego stopnia oraz stacjonarne i niestacjonarne drugiego stopnia - tłumaczy Tomasz Zieliński, rzecznik prasowy UKW. - Planowana liczba przyjęć na poszczególne kierunki znana będzie po 24 maja, kiedy zostanie przyjęta przez senat. W tym samym terminie określona zostanie kwota tzw. opłaty rekrutacyjnej.
<!** reklama>
W roku akademickim 2011/2012 UKW zachęca do podjęcia studiów na nowych kierunkach: fizycznych podstawach kryminalistyki (nowa specjalność na fizyce) oraz bezpieczeństwie narodowym. - Bezpieczeństwo narodowe to jeden z nowych kierunków w szkolnictwie wyższym. Jego studenci zapoznają się z różnorodną tematyką, m.in. bezpieczeństwem w sferze antyterrorystycznej i militarnej - wyjaśnia Tomasz Zieliński. - Głównym celem studiów jest przygotowanie studentów do pracy w zakresie zarządzania kryzysowego. Jego absolwenci będą przygotowani do pracy w administracji rządowej i samorządowej, jak również w jednostkach gospodarczych, które mają obowiązek zatrudniać specjalistów ds. obronnych.
Wiedza z otoczenia
Równolegle uczelnia stara się rozwijać bazę tak, by unowocześnić kształcenie na kierunkach już istniejących - tak jest np. z dziennikarstwem, gdzie mocno zaawansowane jest przygotowanie profesjonalnej pracowni telewizyjnej (obok istniejącej radiowej).
<!** Image 2 alt="Image 171633" sub="Matury jeszcze trwają, dla szkół wyższych rozpoczął się już jednak gorący czas pozyskiwania nowych kandydatów. Na zdjęciu Biuro Rekrutacji UKW
Fot. Tadeusz Pawłowski">
Obchodzący 60-lecie istnienia Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy ciągle odnotowuje duże zainteresowanie podjęciem nauki na powołanej w ub.r. architekturze i urbanistyce. Lokomotywami naboru na UTP powinny stać się tegoroczne nowości - architektura wnętrz i architektura krajobrazu.
- Przy organizacji nowych kierunków i specjalności wsłuchujemy się nie tylko w życzenia kandydatów, ale i głosy płynące z lokalnego otoczenia gospodarczego - mówi Jakub Kucharski z Działu Informacji i Promocji UTP.- Rejestracja internetowa rozpocznie się u nas 1. czerwca i potrwa do 3. lub 8. lipca (w zależności od tego, czy kandydat musi zdawać dodatkowe egzaminy praktyczne, a tak jest właśnie z architekturą). Więcej szczegółów znaleźć można na stronie www.utp.edu.pl.
Analizę rynku pracy poprzedzającą otwarcie nowego kierunku czy specjalności deklaruje też Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa. - Na przykład, w tym roku jedną z nowości jest opieka nad dzieckiem z wychowaniem zdrowotnym (specjalność na pedagogice), która adresowana jest do osób zainteresowanych pracą w żłobkach (spodziewamy się, że będzie ich sporo, bo „ustawa żłobkowa” zdecydowanie ułatwiła proces otwierania tego typu placówek) - Monika Żuchlińska, rzeczniczka tej prywatnej uczelni. - W tym roku rozpoczynamy również nabór na: prawo, informatykę (specjalizacje: inżynieria obrazu i dźwięku, grafika komputerowa, technologie internetowe, systemy baz danych, inżynieria oprogramowania, informatyka w usługach finansowych, sieci komputerowe i bezpieczeństwo systemów), dziennikarstwo i komunikację społeczną (specjalności: dziennikarstwo, public relations, promocja i komunikacja medialna), pracę socjalną. Planujemy też uruchomienie kolejnych nowości (m.in. na Wydziale Technicznym), ale na razie są one na etapie przygotowań. Rekrutacja na nowy rok akademicki już ruszyła - jak zwykle dla osób, które zdecydują się złożyć dokumenty wcześniej przygotowaliśmy promocje. Więcej szczegółów na stronie www.kpsw.edu.pl
Zniżka w czesnym
Zniżką w czesnym za rejestrację już w maju kusi też Wydział Zamiejscowy Wyższej Szkoły Bankowej. Wśród nowości, kandydaci na studia w WSB maja do wyboru inżynierską specjalność na kierunku logistyka - projektowanie i eksploatacja systemów logistycznych. Jak poinformowała nas Magdalena Karpińska, studia na tej specjalności będą trwać 3,5 roku. W odróżnieniu od licencjackich oferują więcej przedmiotów kształcenia podstawowego oraz dłuższe praktyki zawodowe. Szczegóły na temat rekrutacji można znaleźć na stronie www.wsb.bydgoszcz.pl.
Zła pogoda dla specjalisty
Tymczasem w roku ubiegłym Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu(wraz z powiatowymi oddziałami - takim jak bydgoski) przeprowadził dwumiesięczny sondaż wśród pracodawców Kujawsko-Pomorskiego, w celu sporządzenia diagnozy zapotrzebowania na pracowników w kontekście ich kwalifikacji zawodowych. Materiał ten ma też służyć instytucjom edukacyjnym. Badanie było reprezentatywne, gdyż objęło aż 153 przedsiębiorstwa różnych branż, planujące zatrudnienie blisko 1200 osób.
Pośród osób legitymujących się wykształceniem wyższym, deklarowano zatrudnienie programistów, specjalistów ds. marketingu, inżynierów elektryków, inżynierów geodetów oraz mechaników. Pojedyncze oferty dotyczyły nauczycieli. Na 1178 miejsc pracy tylko 142 przewidziano dla specjalistów.
