https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie są groby Kopernika i Kolumba

Tadeusz Oszubski
Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę. Mikołaj Kopernik „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”. Zagadką jednak pozostaje, gdzie te dwie światowe sławy są pochowane.

Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę. Mikołaj Kopernik „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”. Zagadką jednak pozostaje, gdzie te dwie światowe sławy są pochowane.

Pamięć o miejscu pochówku Mikołaja Kopernika zatarła się przez minione pół tysiąclecia. Polscy naukowcy spróbowali jednak rozwikłać tę zagadkę. Latem i jesienią ub.r. kierowany przez prof. Jerzego Gąssowskiego zespół archeologów z Wyższej Szkoły Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku i naukowców z Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków prowadził poszukiwania grobu Kopernika w katedrze we Fromborku.

Według zachowanych dokumentów, ciało słynnego astronoma zostało złożone przy katedralnym ołtarzu. Dokładna lokalizacja prochów pozostawała jednak zagadką i dopiero prace podjęte przez polskich archeologów dawały nadzieję na jej rozwiązanie.

Kopernik opracował heliocentryczny model Układu Słonecznego, gdzie Słońce znajduje się w centrum, a Ziemia jest jedną z planet obiegających gwiazdę po kolistych orbitach. Ta, w owych czasach rewolucyjna, teoria została opublikowana w napisanej przez Kopernika księdze „De revolutionibus orbium coelestium” („O obrotach sfer niebieskich”), opublikowanej w 1543 r. Ponieważ koncepcja wielkiego astronoma pozostawała w sprzeczności z ówczesną doktryną Kościoła, Kopernik spróbował zabezpieczyć swe dzieło, dedykując je papieżowi. Nie na wiele się to zdało - władze kościelne długo nie akceptowały teorii heliocentrycznej. W roku 1616 „De revolutionibus...” umieszczono nawet w indeksie ksiąg zakazanych.

Po latach jego teoria wpłynęła znacząco na postępy w badaniu kosmosu, a nauka światowa określa konsekwencje jego prac mianem „rewolucji kopernikańskiej”. Kolejne pokolenia badaczy nazwały jego imieniem krater na Księżycu (mierzący 107 km średnicy) i jeszcze większy (292 km średnicy) krater na Marsie, a także planetoidę nr 1322.

Choć jest sławą na światową skalę, Kopernik nie ma grobowca, przy którym można by zatrzymać się w zadumie i złożyć hołd wielkiemu umysłowi.

- Miejsce pochówku Kopernika nie zostało nigdy oznaczone nagrobkiem ani tablicą i mamy nadzieję, że to uchroniło grób przed grabieżą, jaka miała tu miejsce w czasie wojen szwedzkich - oświadczył w wypowiedzi dla mediów prof. Gąssowski, kierujący zespołem badaczy.

Naukowcy użyli do poszukiwań ostatniego miejsca spoczynku Kopernika georadaru - urządzenia lokalizującego przedmioty za pomocą emisji fal magnetycznych. Początkowe wyniki dawały nadzieję na sukces. Archeolodzy zdjęli więc zabytkową posadzkę i rozpoczęli wykopaliska w pobliżu ołtarza Św. Krzyża. Znaleziono tam grób kanonika Andrzeja Gąsiorowskiego, zmarłego w 1767 r., a także pochówek dziecka z czasów późnego średniowiecza.

Odkryto tam też szczątki niezidentyfikowanego mężczyzny. Ustalono, że zmarł on w wieku 40-50 lat i nie mogą to być prochy wielkiego astronoma. Grobu Mikołaja Kopernika nie udało się więc odnaleźć.

Podobnie sprawa ma się z miejscem pochówku Krzysztofa Kolumba, bohatera tej samej epoki, przypuszczalnie o ćwierć wieku starszego od Kopernika.

Kolumb zmarł w 1506 r. Do dziś trwa dyskusja, kiedy i gdzie się urodził. Czy był Włochem, włoskim Żydem, Portugalczykiem, Andaluzyjczykiem, Katalończykiem, Baskiem, Korsykaninem, czy może Szwajcarem. Nie wiadomo też, gdzie spoczywają jego kości.

Najpierw Kolumb został pochowany w Valladolid w Hiszpanii. Później jego szczątki przewieziono przez ocean i złożono w specjalnie w tym celu wzniesionym mauzoleum w Santo Domingo, stolicy dzisiejszej Republiki Dominikany. Następnie z Santo Domingo przewieziono je na powrót do Hiszpanii i umieszczono w krypcie katedry w Sewilli. Jednak według sporej grupy naukowców, z Dominikany do Hiszpanii nie trafiły prawdziwe kości Kolumba, tylko „fałszywki”.

Sprawę tę próbowali rozstrzygnąć dwaj hiszpańscy genetycy: dr Marcial Castro i José Antonio Lorente Acosta. Ostatecznej odpowiedzi nie udało się jednak uzyskać.

Miejsce spoczynku Kopernika i Kolumba wciąż owiane jest tajemnicą.

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marfioso
...to jeden i ten sam koleś, - dziękuję...
o
osek
A Rydzyka to pewnie pochowaja w nagrode za to ze tyle kasy przyspożył klerowi w jego pozłacanym Mercedesie w krypcie Bazyliki Sw. Piotra w samym Watykanie.
p
pinto
Badania DNA potwierdziły, iż w Katedrze w Sewilli znajduje się ponad 100 gr Kolumba. Ponieważ po konflikcie z Królem nie chciał być pochowany w Hiszpanii, jego proch znajduje się w specjalnym sarkofagu, który niosą cztery osoby.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski