Galerie zamknięte przed Wielkanocą? To realny scenariusz
Zakupów w centrach handlowych przed świętami wielkanocnymi nie zrobią już mieszkańcy Mazowsza, Pomorza czy województwa warmińsko-mazurskiego i lubuskiego. Te regiony objęte są dodatkowymi obostrzeniami. Zamknięte są tam nie tylko galerie handlowe, ale także baseny, teatry, kina, muzea czy hotele.
W Polsce obserwujemy rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem. Widoczny jest także wzrost przypadków brytyjskiej mutacji koronawirusa w Polsce. To już około 38,5 proc. wszystkich zakażeń. tegoroczny rekord zakażę padł w piątek, 13 marca, gdy resort zdrowia potwierdził ponad 21 tysięcy zakażeń. Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał, że lockdownem objęte mogą zostać inne regiony kraju.
Wielkanoc 2021 - będą obostrzenia? Kolejne święta spędzimy w...
- Jedyne, co widzimy, to obostrzenia regionalne dotyczące galerii handlowych. To, co jest brane pod uwagę, to decyzje co do innych regionów na podobnym poziomie. Większych obostrzeń niż te, które są w regionach najbardziej dotkniętych zachorowaniami, nie planujemy - powiedział w TVP Info rzecznik rządu Piotr Müller.
O wzroście zachorowań poinformował natomiast minister zdrowia, który wskazał na tendencję rosnąca dotycząca dziennej liczby zakażeń koronawirusem.
Nie przeocz
- Dzisiejszy skok dziennej liczby zachorowań o ponad 75% w stosunku do poprzedniego tygodnia to bardzo niepokojący sygnał. Może to oznaczać odwrócenie trendu malejącej dynamiki liczby nowych zachorowań w ostatnim czasie - poinformował 14 marca na Twitterze Adam Niedzielski, minister Zdrowia
Zobacz koniecznie
Jakie zasady obowiązują w województwach z zaostrzonymi obostrzeniami?
Locdown obowiązuje już w województwie warmińsko-mazurskim, pomorskim, mazowieckim i lubuskim. Tam była najgorsza – jeśli chodzi o średnią dzienną liczbę zachorowań na 100 tys. mieszkańców – sytuacja pod względem epidemiologicznym, dlatego rząd zdecydował wprowadzić się w tych regionach dodatkowe obostrzenia.
Musisz to wiedzieć
Zaostrzone zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały w:
- woj. warmińsko-mazurskim – przedłużone do 28 marca
- woj. pomorskim – od 13 do 28 marca
- woj. mazowieckim – od 15 do 28 marca
- woj. lubuskim – od 15 do 28 marca
We wskazanych okresach będą obowiązywały poniższe ograniczenia. Swoją działalność muszą zawiesić:
- baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
- sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna
- hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
- galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.
- teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
- kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
- stoki narciarskie
- kluby fitness i siłownie
- obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).
Od 15 marca, we wskazanych regionach, lekcje w klasach I-III będą funkcjonować w trybie mieszanym, czyli hybrydowym. Część uczniów danej szkoły będzie mogła uczyć się stacjonarnie, a część – zdalnie.
Bądź na bieżąco i obserwuj
