Euro 2016: Belgia pozostaje w grze

Tadeusz Nadolski
W meczu kończącym drugą kolejkę w grupie E Belgia pokonała Irlandię 3:0 i z 3. punktami awansowała na drugie miejsce w tabeli (liderami z 6. „oczkami” są Włosi).

Belgowie do tej konfrontacji przystępowali z nożem na gardle, po porażce 0:2 z Włochami. Nie mogli więc sobie już pozwolić na stratę punktów, jeśli chcieliby jeszcze odegrać jakąś rolę w turnieju.

W pierwszej połowie uzyskali dość zdecydowaną przewagę (64 proc. posiadania piłki), ale bili głową w mur obronny Irlandczyków. Doskonale dla nich rozpoczęła się druga część pojedynku. Już w 48 min precyzyjnym uderzeniem zza linii pola karnego prowadzenie Belgom dał Romelu Lukaku. W ten sposób napastnik Evertonu zrehabilitował się za słabą grę podczas spotkania z Włochami (pojawiły się nawet głosy, że trener Marc Wilmots powinien go usunąć ze składu). Z minuty na minutę Belgowie coraz bardziej się rozkręcali. Drugie trafienie w 61 min zaliczył w Axel Witsel. W 70 min znowu pokazał się Lukaku i był już 3:0. I takim wynikiem zakończył się ten mecz.

Belgia - Irlandia 3:0 (0:0). 1:0 Romelu Lukaku (48), 2:0 Axel Witsel (61), 3:0 Romelu Lukaku (70)

Belgia: Thibaut Courtois - Thomas Meunier, Toby Alderweireld, Thomas Vermaelen, Jan Vertonghen, Axel Witsel, Moussa Dembele (57. Radja Nainggolan), Yannick Ferreira Carrasco (64. Dries Mertens), Kevin de Bruyne, Eden Hazard, Romelu Lukaku (82. Christian Benteke).

Irlandia: Darren Randolph - Seamus Coleman, John O'Shea, Ciaran Clark, Stephen Ward, Jeff Hendrick, Glenn Whelan, James McCarthy (62. James McClean), Robbie Brady, Wes Hoolahan (71. Aiden McGeady), Shane Long (78. Robbie Keane).

Ostatnia kolejka: 22 czerwca Włochy – Irlandia, Szwecja - Belgia. Oba mecz o godz. 21.00.