Biało-czerwone flagi 2 maja powiewać będą m.in. na Starym Rynku, placu Wolności czy Rynku w Starym Fordonie. Niestety, nie spotkamy się, jak co roku, w centrum miasta, by wspólnie świętować.
- Tegoroczne Święto Flagi będziemy obchodzić inaczej niż zazwyczaj. Trwająca epidemia koronawirusa nie pozwala na oficjalne uroczystości, wspólne z mieszkańcami robienie kotylionów czy rozdawanie flag. Możemy jednak podkreślić to wyjątkowe święto w sposób symboliczny - wywieszając flagi przy swoich domach lub mieszkaniach - apeluje Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.
Do wywieszenia biało-czerwonych flag, jako symbolu naszej wspólnoty państwowej i wyraz dumy z niepodległej Ojczyzny, zachęca także wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.
W bydgoskiej katedrze 2 maja o 12.00 rozpocznie się msza św., podczas której nastąpi akt oddania Polski pod opiekę Matki Bożej. Ze względu na obostrzenia dotyczące pandemii koronawirusa, w nabożeństwie będzie mogło uczestniczyć nie więcej niż 30 osób.
Każdy zuch i harcerz ubierze mundur, by z godnością, i w asyście rodziny, zwiesić flagę Polski w swoich domach, dokumentując to fotograficznie.
- Z nadesłanych zdjęć planujemy zrobić olbrzymi kolaż z Dnia Flagi - mówi hm. Beata Kobus, komendantka Hufca Bydgoszcz - Miasto. Nasza rozmówczyni zdradziła nam, że zuchy i harcerze mają także inne biało-czerwone wyzwania, wszystko jednak odbywa się w przestrzeni wirtualnej, zgodnie z zasadą: zostań w domu.
Wywieszając flagę - symbol narodowy, pokażmy, że pamiętamy o tradycji, korzeniach i tożsamości.
Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy
Wirtualną propozycję dla dzieci i rodziców ma Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy.
- W Święto Flagi Rzeczpospolitej Polskiej proponujemy warsztaty tworzenia niestandardowych ozdób patriotycznych z różnych materiałów, które będziemy mogli używać niekoniecznie tylko w tym wyjątkowym dniu. Omówimy również symbolikę kolorów i wspólnie odkryjemy historię naszej flagi i godła - zaprasza Katarzyna Joniec z Działu Edukacji i Promocji MOB.
Muzeum zachęca również do śledzenia profili MOB w mediach społecznościowych i strony muzeum.bydgoszcz.pl, ponieważ w ramach majówki zaprosi na wirtualne oprowadzanie po części wystawy „Ku Wolności. Bydgoszcz 1914-1920”, która przypomina o tym, że świętujemy w tym roku 100-lecie powrotu Bydgoszczy do wolnej Polski.
- Drugiego maja przeniesiemy się do patriotycznego przedszkola, znajdującego się na wystawie, i przypomnimy znany wszystkim wierszyk Władysława Bełzy z „Katechizmu polskiego dziecka” - „Kto Ty jesteś? Polak Mały” - podpowiada Katarzyna Joniec. - Uroczyście obchodzić będziemy także Święto Narodowe Trzeciego Maja. W przystępny sposób omówimy ideę ustawy zasadniczej, a podczas warsztatów będziemy tworzyć konstytucję domową, którą udekorujemy pieczątkami ze sznurka.
Przybyli ułani... przed gmach Filharmonii Pomorskiej
2 maja na specjalny koncert patriotyczny na Facebooku zaprasza mieszkańców Filharmonia Pomorska. - Kompozycji Wieniawskiego będzie można posłuchać w wykonaniu koncertmistrzyni Orkiestry Symfonicznej FP Aldony Cisewskiej (skrzypce) z akompaniamentem Anny Jurgawki (fortepian), pianistki w Klasie Talentów. Zaś kwintet dęty muzyków Orkiestry Symfonicznej FP, grający utwory patriotyczne, zobaczymy i posłuchamy 3 maja w pustej sali koncertowej, w foyer na tle patriotycznych gobelinów oraz... na schodach przed gmachem filharmonii, gdzie zabrzmi pieśń „Przybyli ułani pod okienko” - zdradziła nam Katarzyna Szewczyk, kierownik działu promocji i obsługi widzów FP.
Ziemia Bydgoska i Orkiestra Wojskowa z premierą wideo mazurka!
Również 2 maja premierę online będzie mieć niespodzianka przygotowana przez Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska wspólnie z Orkiestrą Wojskową w Bydgoszczy, które rokrocznie czynnie biorą udział w narodowym majowym świętowaniu.
- Z okazji Święta Flagi i Święta Trzeciego Maja przygotowaliśmy klip według scenariusza Dominika Sierzputowskiego, dyrektora Orkiestry Wojskowej. Solista orkiestry Adam Zaremba, solistki Ziemi Bydgoskiej: Małgorzata Żurańska-Wilkowska, Agnieszka Kensik, Magdalena Cysewska, Urszula Psujek oraz tancerze Ziemi Bydgoskiej wykonają mazurka „Witaj, majowa jutrzenko” - zapowiada Elżbieta Kornaszewska, prezes stowarzyszenia i kierownik artystyczny zespołu ZPiT Ziemia Bydgoska.
W filmowym klipie „Witaj, majowa jutrzenko” zobaczymy ujęcia, nakręcone z zachowaniem środków ostrożności, w studio orkiestry, parku w Ostromecku, a także parę tancerzy na Starym Rynku w Bydgoszczy (część zdjęć prezentujemy w galerii powyżej).
- Mamy nadzieję, że nagranie spodoba się... To już nasza szósta „produkcja” w tym trudnym czasie izolacji - dodaje prezes Elżbieta Kornaszewska.
