Dwuletnia dziewczynka została pozostawiona w Oknie Życia w Częstochowie 16 sierpnia, ok. godz. 21. Okno Życia w Częstochowie funkcjonuje przy domu Sióstr Służebniczek Starowiejskich.
- Potwierdzam, że otrzymaliśmy zgłoszenie po godz. 21. Przeprowadziliśmy w tej sprawie wszystkie niezbędne czynności, tożsamość dziecka została ustalona. Dokumentacja zostanie przekazana do sądu, który podejmuje decyzje w takich sprawach - mówi Sabina Chyra-Giereś, rzeczniczka prasowa Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.
ZOBACZCIE ZDJĘCIA
Jak udało się nam nieoficjalnie dowiedzieć, dwuletnia dziewczynka pochodzi z północnej części województwa śląskiego. Dziecko czuje się dobrze, ale profilaktycznie trafiło na badania do szpitala. Rodzice pozostawili przy dziewczynce list z jej imieniem.
Nie przeocz
To szóste dziecko pozostawione w Oknie Życia w Częstochowie, które działa od końca 2008 roku. Jest to również drugi przypadek w tym roku. Poprzednio rodzice pozostawili pięciomiesięczną dziewczynkę w nocy z 23 na 24 kwietnia. Rodzice później sami zgłosili się na policję, informując, że chcą nadal opiekować się dzieckiem.
W każdym z takich przypadków śledztwo wszczyna prokuraturę, ale kończy się ono umorzeniem, co wynika z decyzji ministra Zbigniewa Ziobry.
W grudniu 2019 roku kierując się troską o dobro dzieci, Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wydał prokuratorom zalecenia określające sposób postępowania w przypadkach pozostawienia noworodka w „oknach życia”. - Okno życia to piękna idea, którą trzeba chronić. Pozostawienie noworodka, którym matka nie chce się opiekować nie powinno prowadzić do jej ścigania - mówił wówczas minister.
Prokuratorzy zostali zobowiązani, by nie wszczynać wtedy dochodzeń. Wyjątkiem będą sytuacje, gdy zachodzi podejrzenie przestępstwa wobec noworodka, zwłaszcza użycia przemocy.
Musisz to wiedzieć
- Taka może być rekordowa waloryzacja emerytur 2022. Oto przykładowe wyliczenia!
- Łukasz Podolski nie jest nadroższym piłkarzem Górnika Zabrze! Kto jest więcej wart?
- Sklep Netto wyrzucił rozmrożone lody. Ludzie się na nie rzucili
- Baśniowy Giszowiec z amerykańskimi willami. Fotoreportaż Marzeny Bugały z DZ
– Pozostawienie noworodka w oknie życia nie jest aktem porzucenia w rozumieniu art. 210 kodeksu karnego. Zaleciłem, aby nie wszczynać postępowań w przypadku, gdy nie ma podstaw do stwierdzenia, że doszło do przestępstwa na szkodę dziecka – wskazał Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny.
Co to jest okno życia?
Pierwsze okno życia zaczęło działać w Niemczech w 1999 roku. Pierwsze w Polsce zostało otwarte w 2006 roku w Krakowie.
Okno życia to miejsce, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko. Otwiera się ono od zewnątrz. Ma zamontowane ogrzewanie i wentylację. Po otwarciu okna przez osobę pozostawiającą dziecko włącza się alarm, który powiadamia opiekujące się nim osoby.
Następnie uruchamiane są procedury medyczno-administracyjne - powiadomione zostaje pogotowie ratunkowe oraz sąd rodzinny.
