
Brak pomocy wobec frankowiczów
RPO przypomina także, że wciąż nie udzielono pomocy osobom, które wzięły kredyty frankowe, a wobec których zostały nadużyte ich prawa jako konsumentów. Przy rozwiązaniu tego problemu RPO współpracuje z Rzecznikiem Finansowym. Według Adama Bodnara nadużyciem jest także stwierdzenie, że "tylko sądy tworzą szansę na dobre rozstrzygnięcia tych spraw".

Postępująca inwigilacja obywateli
RPO zwraca uwagę na postępujące przyzwolenie na inwigilowanie obywateli. Należy walczyć z lansowaniem teorii, że „uczciwi obywatele nie mają się czego bać”. Coraz częściej naruszane jest elementarne prawo do prywatności. Wątpliwości wzbudzają praktyki dotyczące korzystania z bilingów i owoców zatrutego drzewa (dowodów zdobytych nielegalnie). Niepokoją także ostatnie informacje na temat systemu Pegasus.

Krzywdząca ustawa
Rzecznik Praw Obywatelskich zaprotestował także przeciwko tzw. drugiej ustawie dezubekizacyjnej. Według niej każdy funkcjonariusz, służący (chociaż przez jeden dzień) w formacjach wspierających "totalitarne państwo" komunistyczne, miał obcięte świadczenie - niezależnie od tego co robił i jakie są jego zasługi.

Wykluczenie grup społecznych
Na końcu Adam Bodnar porusza równie palącą kwestię wykluczania całych grup społecznych - chodzi tu zwłaszcza o osoby homoseksualne, transpłciowe, o migrantów, kobiety i działaczy organizacji pozarządowych. Zwraca uwagę, że Konstytucja RP gwarantuje wszystkim obywatelom równe traktowanie i zakazuje dyskryminacji, tymczasem dostrzega się wyraźne próby wykluczenia niektórych osób poza nawias społeczny.