Organizatorzy inscenizacji w 90. rocznicę powstania wielkopolskiego na ulicach Inowrocławia, otaczający opieką miejsca pamięci i wiele innych osób zostało uhonorowanych za swoją działalność.
<!** Image 2 align=right alt="Image 136328" sub="W gronie wyróżnionych przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa znalazło się Muzeum im. Jana Kasprowicza i jego dyrektorka, Janina Sikorska Fot. Renata Napierkowska">Złote i srebrne medale oraz odznaki przyznano mieszkańcom powiatu inowrocławskiego za organizację imprez i akcji oraz opiekę nad miejscami pamięci narodowej. W tym gronie znalazły się też dwie inowrocławskie instytucje: Muzeum im. Jana Kasprowicza i Gimnazjum nr 1 im. Świętego Wojciecha, którym przyznano złote medale. Uroczystość wręczenia odbyła się podczas sesji Rady Powiatu. Pierwsze odznaczenie trafiło do rąk dyrektor Janiny Sikorskiej, która jednoczenie indywidualnie została uhonorowana srebrnym medalem, a drugie odebrała z rąk wicewojewody Dariusza Kurzawy dyrektor gimnazjum, Hanna Pietrzak.
- To dla nas szczególne wyróżnienie. Od 40 lat organizujemy bowiem wystawy poświęcone chlubnym okresom naszej historii, odczyty, sympozja naukowe i prelekcje, by przybliżyć mieszkańcom miasta, a szczególnie młodzieży, tamte wydarzenia. W 90. rocznicę powstania wielkopolskiego zorganizowaliśmy konkurs, w którym udział wzięły szkoły z Kujaw i Wielkopolski, chociaż medale przyznane przez Władysława Bartoszewskiego otrzymaliśmy za całokształt naszej działalności - przypomina muzeum Janina Sikorska.
Oprócz szefowej placówki, dwie pracownice muzeum - Mariola Drogowska i Katarzyna Kasiborska - otrzymały odznaki Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.
W gronie tych, których wyróżniono za działalność na rzecz ochrony miejsc pamięci, znalazło się kilku nauczycieli inowrocławskiego gimnazjum, którzy współpracują z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego: Jerzy Ekert - złotym, a Teresa Świercz, Agnieszka Augustynowicz i Daniel Kropski srebrnymi medalami. Mirosław Kowalkowski, także nauczyciel tej placówki, dostał natomiast odznakę. Wszyscy otrzymali wyróżnienia, m. in. za przeprowadzenie inwentaryzacji grobów powstańczych. W szkole, która jeszcze do niedawna nosiła imię powstańca wielkopolskiego Pawła Cymsa, znajduje się izba pamięci poświęcona powstaniu, którą odwiedzają szkolne wycieczki z zaprzyjaźnionych placówek. W gronie uhonorowanych przez Komitet Ochrony Walk i Męczeństwa srebrnymi medalami znaleźli się również Tadeusz Chęsy, Maciej Rogalski i Jan Nowak za publikacje historyczne oraz Bogdan Wojtkowiak, były kierownik Biura Rady Powiatu, który jednocześnie jest pasjonatem historii i wydał kilka publikacji.
Warto wiedzieć
- Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przyznał:
- 3 złote medale (w tym dwie dla instytucji)
- 7 srebrnych
- 13 odznak