Mistrzyni olimpijska z Turynu, Kanadyjka Chandra Crawford, wygrała bieg sprinterski zaliczany do klasyfikacji narciarskiego Pucharu Świata.
Justyna Kowalczyk odpadła w półfinale i została sklasyfikowana na dziewiątym miejscu.
Crawford wyprzedziła Rosjankę Natalię Matwiejewą i Niemkę Evi Sachenbacher-Stehle.
Triumf gospodyni
W eliminacjach Kowalczyk zajęła 30. miejsce, ostatnie premiowane awansem do ćwierćfinału. W kolejnym biegu zaprezentowała się bardzo dobrze i z drugim czasem zakwalifikowała się do półfinału. Do finału Polka już się nie przebiła, zaś w finale B uplasowała się na trzeciej pozycji.
<!** reklama>W niedzielę Kowalczyk zajęła 10. miejsce w biegu narciarskim na 10 km techniką klasyczną. W zawodach triumfowała reprezentantka gospodarzy Vipri Kuitunen, która umocniła się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.
Kuitunen wyprzedziła o 4,7 s Ukrainkę Walentynę Szewczenko oraz o 5,6 s Niemkę Katrin Zeller. Kowalczyk straciła do triumfatorki 23 s.
Zakończyli po eliminacjach
W Lahti startowali też Janusz Krężelok i Maciej Kreczmer. W sobotę „biało-czerwoni” zakończyli swój udział po eliminacjach. Sprint wygrał Anders Gloersen. Za Norwegiem uplasowali się Amerykanin Andrew Newell i inny Norweg Ola Vigen Hattestad.
W niedzielę w biegu 15 km, Krężelok był 38, Kreczmer nie ukończył rywalizacji.(PAP)