Zobacz wideo: Bezpieczeństwo na drogach jesienią. O tym trzeba pamiętać.
Prognozy z modelu IMGW-Reg wskazują, że średnia miesięczna temperatura powietrza na obszarze prawie całego kraju będzie kształtować się w klasie "powyżej normy" - czytamy w opublikowanej na stronie IMGW długoterminowej prognozie pogody na grudzień 2020. Wyjątek stanowi Podlasie, gdzie przewidywana jest średnia temperatura w górnej granicy klasy "w normie".
- Według modelu IMGW-Bayes na przeważającym obszarze Polski średnia miesięczna temperatura będzie w klasie „powyżej normy”. Średnia temperatura „w normie” spodziewana jest na ogół na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Pomorzu Zachodnim i Opolszczyźnie, a także we wschodniej części Dolnego Śląska i w południowej Małopolsce - prognozuje IMGW.
Grudzień 2020: Średnia temperatura w miastach
Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza na grudzień 2020 w miastach:
- Białystok: -0,6
- Gdańsk: 2,0
- Gorzów Wielkopolski: 2,0
- Katowice: 1,0
- Kielce: 0,2
- Koszalin: 2,6
- Kraków: 1,0
- Lublin: 0,2
- Łódź: 1,3
- Olsztyn: 0,9
- Opole: 1,9
- Poznań: 2,1
- Rzeszów: 0,6
- Suwałki: -0,5
- Szczecin: 2,6
- Toruń: 1,8
- Warszawa: 1,0
- Wrocław: 2,5
- Zakopane: -1,4
- Zielona Góra: 2,2
Jak zaznacza IMGW, należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy.
Tego Sylwestra zapamiętali wszyscy. Zima stulecia 1978/79 r. [zdjęcia]
Opady w grudniu
- Prognozy z modelu IMGW-Reg wskazują, że grudzień w całej Polsce charakteryzować się będzie miesięczną sumą opadów w klasie „w normie” i „poniżej normy”. Suma opadów „poniżej normy” przewidywana jest na ogół na północy, wschodzie i w centrum, a suma „w normie” na południu i zachodzie - informuje IMGW.
Zgodnie z modelem IMGW-Bayes miesięczna suma opadów będzie w całym kraju zróżnicowana. Suma opadów w klasie „powyżej normy” prognozowana jest głównie na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Warmii i Mazurach, a suma w klasie „poniżej normy” na Śląsku, Pomorzu, Ziemi Łódzkiej, Podkarpaciu, Opolszczyźnie oraz w zachodniej Małopolsce i w górach. Miesiąc z sumą opadów „w normie” spodziewany jest na ogół w Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej
Co oznacza pojęcie "powyżej normy"?
„Powyżej normy” można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1981-2010. Więcej na temat pogody w grudniu znajdziecie w opracowaniu na stornie IMGW.
