Kawa serwowana w butiku z odzieżą. Kawa „Fair Trade” w księgarni. I kawiarnia z dwoma afrykańskimi słoniami w logo. Na wiosnę zakwitną nowe interesy.
<!** Image 2 align=right alt="Image 145739" sub="Jeszcze przez sześć tygodni szara folia będzie zasłaniać wnętrze nowej kawiarni przy ulicy Długiej 35. Jej właściciele mają nadzieję, że słonie w logo przyniosą im szczęście Fot. Tadeusz Pawłowski">17 lutego pod adresem Długa 51 otwarto z pompą „Moda Cafe” - pierwszy w Bydgoszczy kawiarnio-butik. Zamysł jest taki, aby z filiżanką kawy w dłoni wybierać pojedyncze i niespotykane ubrania z wybranych kolekcji oryginalnych marek odzieżowych.
Ale na tym nie koniec! Już na wiosnę „wyrośnie” w okolicy kilka nowych interesów. Przy pomyślnych wiatrach, w marcu w wyremontowanej kamienicy przy ul. Batorego 4 zostanie otwarta księgarnia „Kolorowa”. Jak będzie wyglądać w środku? To pozostaje jeszcze w sferze wyobrażeń właścicielki, Beaty Jarząbek, oraz jej pomocników - bydgoskiej malarki Marty Filipiak oraz grafika Łukasza Owczarza. Ale profil miejsca jest jasno określony. - Przede wszystkim będzie to księgarnia, a na regałach ustawimy książki dla dzieci, dla kobiet - dla każdego. Nie zabraknie tytułów po które sięgamy, kiedy rodzi się w nas nowa pasja, a więc będą albumy i publikacje, dotyczące różnych technik artystycznych, np. plastycznych - wyjaśnia Beata Jarząbek.
Na czytaniu się nie skończy. W „Kolorowej” mają być organizowane zabawy kreatywne dla dzieci i warsztaty dla trochę starszych bywalców. W przyszłości w podwórzu powstanie patio z małym ogródkiem i miejscem na wystawy. W księgarni nie zabraknie też kawowego smaczku z nutą ideologii. - Zamierzamy serwować kawę, herbatę i gorącą czekoladę oznakowane jako „Fair Trade”. To znaczy, że w każdym etapie ich produkcji robotnicy byli uczciwie wynagradzani za swoją pracę - wyjaśnia Beata Jarzębek.
<!** reklama>Kilka kroków dalej już na ulicy Długiej 35 za szara folią, która zasłania sklepową witrynę, trwa remont „House of Coffee”. Będzie tam serwowana kawa, która rośnie w wysokich górach Afryki i właśnie dlatego w logo kawiarni są dwa afrykańskie słonie. Jej właściciele to małżeństwo polsko-niemieckie. - Mam nosa do takich interesów, bo w Hamburgu zawsze wypatrywałam ciekawych lokalizacji, po czym okazywało się, że powstają tam kawiarnie i do dziś dobrze prosperują - mówi Tamara Bergstaedt. - Na Zachodzie widać tendencję, że galerie handlowe upadają i ludzie wracają na starówkę. Ulica Długa, wbrew plotkom o jej upadku, ma duży potencjał. I chcemy pomóc w jego rozwinięciu. Słonie są na szczęście.
Jak wszystko dobrze pójdzie, za sześć tygodni bydgoszczanie będą przychodzić tam po kubek dobrej kawy na wynos, albo wstępować na małą czarną w filiżance. A miejsca jest sporo, bo dwupoziomowy lokal ma powierzchnię blisko 250 metrów kwadratowych.
Słowniczek
„Fair Trade” - zwrot z języka angielskiego oznaczający sprawiedliwy handel. Ten znak produktu informuje, że na każdym etapie produkcji robotnicy byli uczciwie wynagradzani za swoją pracę. Kawę „Fair Trade” będzie można pić w kawiarni „Kolorowa” przy ulicy Batorego 4.