Inowrocław znalazł się w gronie miast posiadających własną „monetę”. Do obiegu został wprowadzony Dukat Miejski o nominale 6 Denarów Inowrocławskich i równowartości 6 zł.
<!** Image 2 align=right alt="Image 152019" >Pierwszy dzień emisji połączony był obchodami dni miasta i Jarmarkiem Kujawskim. Już od południa w Parku Solankowym został rozstawiony namiot organizatora akcji - Karkonoskiego Domu Numizmatycznego z Jeleniej Góry - by oficjalnie wprowadzić do obiegu inowrocławskie monety. Cieszył się on ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców, ale również odwiedzających miasto gości.
- 6 Denarów Inowrocławskich zostało wykonane ze stopu Nordic Gold w nakładzie zaledwie 10 tysięcy sztuk. 500 sztuk denarów zostało zapakowane w ozdobne blistry z opisem miasta, które dla kolekcjonerów stanowią ekskluzywną formę zbierania monet, a dla mieszkańców i gości niecodzienną pamiątkę - informuje Agnieszka Matysiak z Karkonoskiego Domu Numizmatycznego.
Gratką nie tylko dla kolekcjonerów, ale również poszukujących nietypowego i ekskluzywnego prezentu, okazały się srebrne denary kolekcjonerskie.
<!** reklama>Monety srebrne także mają nominał 6 Denarów Inowrocławskich i wykonane są z najwyższej próby srebra Ag999 o średnicy 34 mm. Denary kolekcjonerskie w wersji srebrnej nie podlegają jednak wymianie i nie są nigdzie honorowane. Każdy srebrny denar posiada ozdobne pudełko z herbem miasta oraz certyfikat. - Nie jest to jednak koniec akcji. Kto nie zdążył jeszcze nabyć okolicznościowej monety, może to zrobić w jednym z oznaczonych specjalnymi naklejkami punktów. Denarami można płacić za towary lub usługi, otrzymywać w formie reszty lub zamieniać jako równowartość 6 złotych do końca 2010 roku, w wybranych punktach miasta - dodaje nasza rozmówczyni.
Dukat Miejski to akcja przeprowadzana z ogromnym powodzeniem już od kilku lat w całej Polsce. Jest to nie tylko promocja miast i regionów, ale przede wszystkim zabawa, ciekawostka, a co najważniejsze, niezapomniana pamiątka dla mieszkańców miast emitujących takie monety.
